RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Bangladesh, 21 të vdekur brenda ditës nga “ethet e dengës”

bangladesh,-21-te-vdekur-brenda-dites-nga-“ethet-e-denges”

Të paktën 21 persona vdiqën nga dengoja në Bangladesh të shtunën, që shënon nivelin më i lartë brenda një ditë që kur autoritetet shëndetësore filluan mbajtjen e të dhënave në vitin 2000, duke e çuar numrin total të vdekjeve në 618.

Sipas Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimeve Shëndetësore, nga vdekjet e reja, 17 persona vdiqën për shkak të etheve të dengës të shkaktuara nga mushkonjat në Dhaka, duke e mbajtur kryeqytetin si epiqendër të etheve të dengut të kthyera endemike.

Dhaka gjithashtu raportoi 456 vdekje nga gjithsej.

Rastet totale të shtrimeve në spital u rritën në pothuajse 127,700, duke përfshirë gati 59,600 raste nga Dhaka, tha autoriteti shëndetësor në përditësimin e tij të përditshëm të dengës.

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve Shëndetësore tha të premten se gjeti larvat e mushkonjave Aedes, përgjegjëse për ethet e dengut, në 40%-50% të shtëpive në qytetin e Dhakës, një shenjë shqetësuese e përkeqësimit të situatës së dengës, raporton An

Duke u kërkuar njerëzve që të nxitojnë në spitale kur infektohen me virusin, Md. Nazmul Islam, drejtor i agjencisë shëndetësore, u tha gazetarëve se mesatarisht 75 njerëz kanë vdekur nga dengoja që nga janari.

Për më tepër, 90% e pacientëve që u shtruan në spitale, vdiqën brenda 72 orëve nga shtrimi, tha ai, duke theksuar nevojën për shtrimin në kohë në spital.

Vitin e kaluar, 281 njerëz vdiqën për shkak të dengës në vendin e Azisë Jugore. Dengoja, e regjistruar për herë të parë në vitet 1960 në Bangladesh si ethet Dacca, tashmë ka filluar të ushtrojë presion mbi sistemet shëndetësore në vend, paralajmëroi Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Dengoja është një infeksion viral që transmetohet te njerëzit përmes pickimit të mushkonjave të infektuara, por nuk ka trajtim specifik për infeksionin.

Related posts

Çfarë ndodhi, plazhi në Palestinë mbushet plot me raja

rezart morina

Rama në Bruksel flet për Kosovën: E vetmja tokë evropiane pa liberalizim vizash, kjo është çmenduri

admin

Kurti dhe emisari Peach flasin për takimin e radhës në Bruksel

admin