RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Banorët e Rafahut: Nuk do të largohemi nga vendi, do të mbrojmë rezistencën

banoret-e-rafahut:-nuk-do-te-largohemi-nga-vendi,-do-te-mbrojme-rezistencen

Banorët dhe individët e zhvendosur në Rafah, që ndodhet në Rripin jugor të Gazës, shprehin solidaritet me rezistencën palestineze përballë thirrjeve nga okupimi për të minuar mbështetjen për të.

Ata u bëjnë thirrje fraksioneve palestineze, grupeve të komunitetit dhe shërbimeve të sigurisë që të mbrojnë mbështetjen popullore dhe të formojnë komitete mbrojtjeje.

Deklarata thekson nevojën për të goditur çdo sulm ndaj popullit dhe për të aktivizuar ligjin revolucionar.

Ata bëjnë thirrje për formimin e komiteteve të mbrojtjes popullore për të luftuar përfituesit e luftës, për të ruajtur sigurinë dhe për të parandaluar infiltrimin.

Banorët zotohen të qëndrojnë në tokën e tyre, të mbrojnë rezistencën dhe t’u rezistojnë forcave pushtuese pavarësisht agresionit dhe zhvendosjes së vazhdueshme nga ushtria izraelite, e mbështetur nga SHBA dhe Evropa.

Sipas autoriteteve lokale dhe organizatave ndërkombëtare, agresioni ka rezultuar në viktima të shumta, zhvendosje dhe shkatërrime të vazhdueshme në Gaza. /mesazhi

Related posts

“Turqia dhe SHBA-ja bien dakord për rëndësinë e përfundimit të konfliktit në Gaza”

admin6

Ish-sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, kërcen me ushtarët izraelitë

rezart morina

Fajon: Bosnjë-Hercegovina të marrë statusin e kandidatit për në BE deri në fund të vitit

admin