RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe BotëTurqi

Banorët e Srebrenicës hapin zemrat për të ndihmuar viktimat e tërmetit në Turqi dhe Siri

banoret-e-srebrenices-hapin-zemrat-per-te-ndihmuar-viktimat-e-termetit-ne-turqi-dhe-siri

Njerëzit në Srebrenicë, në Bosnje dhe Hercegovinë që kanë përjetuar një nga mizoritë më të këqija në histori, nuk po lënë gur pa lëvizur në përpjekjet për të ndihmuar viktimat e tërmetit në Turqi dhe Siri.

Donacionet u mblodhën në të gjitha xhamitë në qytet të premten dhe, megjithë vështirësitë e tyre financiare, njerëzit grumbulluan gjithsej 3,600 € (3,840 dollarë), sipas Ahmed Hrustanoviç, një mësues dhe imam në Srebrenicë.

“Ky është donacioni më i madh që është mbledhur ndonjëherë në Srebrenicë nëpër xhami që nga gjenocidi e deri më sot,” tha ai në Twitter.

Hrustanoviç është vetë një i mbijetuar i gjenocidit të Srebrenicës të korrikut 1995, kur më shumë se 8,000 burra dhe djem muslimanë boshnjakë u vranë në një sulm ndaj qytetit nga forcat serbe, pavarësisht nga prania e trupave paqeruajtëse holandeze.

Mbetet masakra më e rëndë në Evropë pas Luftës së Dytë Botërore.

Forcat serbe po përpiqeshin të merrnin territorin nga muslimanët boshnjakë dhe kroatët për të formuar një shtet.

Këshilli i Sigurimit i OKB-së e kishte shpallur Srebrenicën një “zonë të sigurt” në pranverën e vitit 1993.

Megjithatë, trupat e udhëhequra nga gjenerali Ratko Mlladiç, i cili më vonë u shpall fajtor për krime lufte, krime kundër njerëzimit dhe gjenocid, pushtuan zonën e OKB-së.

Trupat holandeze nuk arritën të vepronin ndërsa forcat serbe pushtuan zonën, duke vrarë rreth 2,000 burra dhe djem vetëm më 11 korrik.

Rreth 15,000 banorë të Srebrenicës u larguan në malet përreth, por trupat serbe gjuajtën dhe vranë 6,000 njerëz të tjerë.

Related posts

Kovaçevski – Gir: Në kushte të trazirave gjeopolitike, me rëndësi vendimtare është anëtarësimi i plotfuqishëm i Maqedonisë së Veriut në BE

admin

Reagime në Kosovë nga pozita e opozita pas shpërthimit në Stamboll

admin

Pas disa orë kërkimesh, gjendet një trup i pajetë në Liqenin e Badocit

rezart morina