RTV AHIRETI
Lajme

Bashkimi Evropian dhuron 1 miliard euro ndihmë për Ukrainën

bashkimi-evropian-dhuron-1-miliard-euro-ndihme-per-ukrainen

Bashkimi Evropian (BE) miratoi 1 miliard euro shtesë në mbështetje për Ukrainën, transmeton Anadolu Agency (AA).

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, në një deklaratë në llogarinë e saj në Twitter tha se ndihma e miratuar sot nga Këshilli brenda muajit do të arrijë në Ukrainë.

Ndihma përbën pjesën e parë të paketës së ndihmës makro-financiare prej 9 miliardë eurosh të propozuar nga Komisioni në maj.

Sipas kësaj, ndihma e BE-së për Ukrainën që nga fillimi i luftës do të arrijë në 2,2 miliardë euro.

Shuma e parë prej 1,2 miliard euro u shpall disa ditë para luftës për shkak të tensioneve me Rusinë.

Related posts

Përfaqësuesit e Këshillit Grevist arrijnë në Qeveri, pritet të nis takimi me Kurtin

admin

Kreu i burgjeve në Britaninë e Madhe, kundër rregullave për emigrantët e La Manshit

admin

Kina shpreson që Rusia dhe Ukraina të zhvillojnë bisedime të paqes

rezart morina