RTV AHIRETI
Shëndetësi

Bazuar në përvojën me fëmijën e saj, një infermiere këshillon se çfarë duhet të bëni në rast të djegies

bazuar-ne-pervojen-me-femijen-e-saj,-nje-infermiere-keshillon-se-cfare-duhet-te-beni-ne-rast-te-djegies

Një ish-infermiere e kujdesit intensiv pediatrik ka dhënë një këshillë të rëndësishme që mund t’i shpëtojë jetën fëmijës tuaj në rast të një djegieje të rëndë.

E shqetësuar për atë që ajo beson se është një mungesë e gjerë e njohurive se çfarë duhet bërë nëse një fëmijë digjet, Becky Giunta shfrytëzoi profilin e saj në TikTok për të ndarë këshilla.

“Do të ndaj me ju diçka që do ta shpëtojë jetën e fëmijës suaj. Mungesa e njohurive që njerëzit kanë se çfarë të bëjnë nëse një fëmijë digjet është befasuese”, është shprehur ajo.

Tutje ka theksuar se djegiet më të shpeshta që i ka trajtuar kanë qenë nga çajet, kafeja dhe petët. Këtë e ka përjetuar vetë si nënë, kur djali i saj 18 muajsh e kishte derdhur çajin mbi veten.

“Ishte ujë i pastër valë, pa qumësht. Unë po qëndroja pranë tij. Nuk e mendoja se kjo do të ndodhte”, ka treguar duke thënë se aksidente si ky ende ndodhin, pavarësisht se është e ndërgjegjshme si prind për sigurinë.

“Unë kam qenë infermiere e regjistruar, kam punuar në repartin e terapisë intensive pediatrike, kam parë gjithçka. Jam shumë e sigurt me fëmijën tim, megjithatë kjo më ka ndodhur”, është shprehur infermierja duke treguar se çfarë bëri – dhe çfarë duhet të bëni nëse ju ose fëmija juaj digjet.

Related posts

Sulmi në tru mund të rrisë rrezikun e demencës për 80 për qind, zbulon një studim i ri

rezart morina

Duhet apo jo ta ruash bukën në frigorifer?

rezart morina

Aspirinë apo ibuprofen, rastet kur duhet t’i pini

admin