RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

BE diskuton të enjten e premten për Kosovën, mësohet përmbajtja e dokumentit që pritet të miratohet

be-diskuton-te-enjten-e-premten-per-kosoven,-mesohet-permbajtja-e-dokumentit-qe-pritet-te-miratohet

në BE të Ballkanit Perëndimor dhe mbështetjen për përshpejtimin e procesit të anëtarësimit”, thuhet në draft-dokument.

Nga gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor, Mali i Zi dhe Serbia kanë avancuar më së shumti në rrugën e tyre drejt BE-së, pasi të dyja shtetet kanë hapur kapituj në negociatat për anëtarësim.

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut kanë nisur vitin e kaluar negociatat për anëtarësim në BE, ndërsa Bosnje dhe Hercegovina ka marrë statusin e vendit kandidat, po ashtu vitin e kaluar.

Kosova, ndërkaq, është e fundit në rrugën drejt BE-së. Dhjetorin e vitit të kaluar, ajo ka aplikuar për anëtarësim në bllok. Deri më tani, shteti ka nënshkruar vetëm një marrëveshje kontraktuale me BE-në, përkatësisht Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit, në tetor të vitit 2015.

Related posts

Mekanizmi për vetëmenaxhim dhe personat e pagjetur, tema në takimin Kurti-Vuçiq

rezart morina

OKB: Mbi 150 mijë njerëz u larguan nga Sudani për shkak të konfliktit

admin

Maqedonci: Gjatë tri vjetëve të fundit, 3459 ushtarë të FSK-së u trajnuan jashtë vendit

wpuser