RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

BE godet Rusinë me një paketë të re sanksionesh

be-godet-rusine-me-nje-pakete-te-re-sanksionesh

Bashkimi Evropian ra dakord të mërkurën pasdite për të goditur Rusinë me një grup të ri sanksionesh në lidhje me pushtimin e Ukrainës.

Objektivi kryesor i paketës së 11-të është goditja e anashkalimit të dënimeve të shumta që janë vendosur që nga shkurti i vitit 2022.

Brukseli ka ngritur gjithnjë e më shumë shqetësimet për një rritje të madhe të eksporteve të BE-së në vendet periferike të Rusisë, si Armenia, Uzbekistani dhe Kazakistani, një flamur i kuq i mundshëm që artikujt e ndaluar po hyjnë në dyert e Kremlinit.

Sanksionet e reja përforcojnë ndalimet e eksporteve dhe synojnë kompanitë jo-ruse që dyshohet se marrin pjesë në evazion.

Ata gjithashtu prezantojnë një mekanizëm të ri për të kufizuar shitjen, furnizimin dhe transferimin e teknologjisë së ndjeshme dhe produkteve me përdorim të dyfishtë në vende të tjera që konsiderohen se mundësojnë shmangien.

Mekanizmi shënon një evolucion të rëndësishëm në politikën e jashtme të BE-së, por zyrtarët thonë se ai do të përdoret vetëm si mjeti i fundit në raste të jashtëzakonshme.

Related posts

Familjet e pengjeve izraelite: Sulmet në Gaza vendosin në rrezik jetën e të afërmve tanë

rezart morina

Përparim Rama kryetari me pagën më të madhe, Ruzhdi Shehu i Junikut me pagën më të vogël

rezart morina

Szunyog takon kryetarin e Zveçanit, i shpreh mirënjohje për kontributin në de-përshkallzim të situatës

rezart morina