RTV AHIRETI
LajmeLajmetRajon dhe Botë

BE-ja zgjat sanksionet kundër organizatës terroriste PKK

be-ja-zgjat-sanksionet-kunder-organizates-terroriste-pkk

Bashkimi Evropian (BE) ka zgjatur sot sanksionet kundër grupeve terroriste PKK dhe DHKP/C për 6 muaj të tjerë, pasi përditësoi listën e tij të grupimeve terroriste, transmeton Anadolu Agency (AA).

Lista në fjalë e BE-së është rinovuar pa asnjë ndryshim në hyrje për gjashtë muaj të tjerë, njoftoi Këshilli i Bashkimit Evropian në një deklaratë.

Lista e zezë vazhdon të përfshijë 13 persona dhe 21 entitete ose grupe, duke përfshirë PKK dhe DHKP/C të ekstremit të majtë, të cilët janë subjekt i masave kufizuese.

Janë sanksionuar edhe organizatat terroriste IBDA-C dhe ATK.

Për të luftuar terrorizmin, blloku ngrin fondet dhe asetet financiare në BE të personave dhe grupeve të regjistruara dhe i ndalon operatorët e BE-së t’i vënë në dispozicion burimet ekonomike për ta.

BE-ja aplikon mekanizëm të veçantë sanksioni për Al-Kaedën dhe DEASH-in

Në fushatën e saj terroriste më shumë se 35-vjeçare kundër Türkiye-s, PKK ka qenë përgjegjëse për vdekjen e më shumë se 40.000 njerëzve, duke përfshirë gra dhe fëmijë.

DHKP-C është përgjegjëse për sulme të shumta terroriste në Turqi, duke përfshirë sulmin e vitit 2013 në Ambasadën e SHBA-së në Ankara.

Si PKK ashtu edhe DHKP-C janë të listuara si organizata terroriste nga Türkiye dhe SHBA-ja.

Related posts

Zelenskyy: Sulmet raketore ruse shkatërruan infrastrukturën energjetike në Kiev

admin

Várhelyi: BE plan të ri për rritjen ekonomike në Ballkanin Perëndimor

rezart morina

Qeveria franceze nuk gjen qetësi, protestat masive mbyllin biznese e shkolla

admin