RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Berlini do të lejojë mësueset muslimane të mbajnë shami

berlini-do-te-lejoje-mesueset-muslimane-te-mbajne-shami

Autoritetet gjermane kanë konfirmuar se shteti i Berlinit do të lejojë mësueset muslimane të mbajnë shami, transmeton Anadolu.

Në një letër zyrtare dërguar drejtorëve të shkollave, departamenti i arsimit në Berlin tha se shamitë dhe mbajtja e simboleve fetare nga mësueset në përgjithësi do të lejohet dhe mund të kufizohet vetëm në raste individuale nëse përbën rrezik për paqen e shkollës.

Sipas aktit të neutralitetit të Berlinit, i cili ndalon nëpunësit civil të mbajnë veshje dhe simbole fetare, mësueset në qytet e kishin të ndaluar të mbajnë shami që nga viti 2005.

Por disa vendime gjyqësore në vitet e fundit theksuan se një ndalim i përgjithshëm i shamisë përbën diskriminim dhe cenon lirinë fetare të garantuar me kushtetutë.

Departamenti i Senatit për Arsim dhe Rini porositi drejtorët e shkollave se ata duhet të respektojnë vendimet e fundit të gjykatës.

Related posts

Putin: Jemi të kënaqur që kemi një numër të madh aleatësh në kontinente të ndryshme

admin

Rritja e rasteve me nën-variantin Omicron, simptomat dhe paralajmërimi për masat – epidemiologët bëjnë thirrje të barten maskat

admin

Biden: SHBA-ja do të “nxit” reformat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së në mes të “ngërçit”

admin