RTV AHIRETI
KosovëLajmeLajmetRajon dhe BotëTurqi

Besimtarët tanë dhuruan mjete financiare për të prekurit nga tërmeti në disa zona të Turqisë dhe të Sirisë

besimtaret-tane-dhuruan-mjete-financiare-per-te-prekurit-nga-termeti-ne-disa-zona-te-turqise-dhe-te-sirise

Me rekomandim të kryetarit të Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiut Naim ef. Tërnava, sot në të gjitha xhamitë e Kosovës, pas namazit të xhumasë, u organizua aksioni për mbledhjen e mjeteve financiare për të ndihmuar të prekurit nga tërmetet që goditën ditëve të fundit disa zona të Turqisë dhe të Sirisë.

Besimtarët tanë thanë se iniciativa e Bashkësisë Islame të Kosovës shumë tejet e qëlluar, pasi që edhe ne në vendin tonë e kemi përjetuar mjaft rëndë ngjarjen që ju ka ndodhur atyre. Ata thanë se do të ndihmojnë me aq sa munden, teksa lusnin Zotin që kjo situatë të kalohet sa më lehtë dhe që sa më parë t’i kthehen jetës normale.

Related posts

Turqia hedh hapa për rritjen e mbështetjes humanitare për Gazën

wpuser

Tre persona gjenden të vdekur në Lipjan

admin

Vrasja e trefishtë në Lipjan, dyshohet se krimi ndodhi brenda familjes

admin