RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Biden: Sistemi bankar amerikan është i sigurt

biden:-sistemi-bankar-amerikan-eshte-i-sigurt

Autoritetet amerikane kanë marrë masa urgjente për të mbështetur sistemin bankar pasi një varg dështimesh të bankave ngritën shqetësime për stabilitetin financiar.

Qeveria tha se do të garantonte të gjitha depozitat në Silicon Valley Bank dhe Signature Bank, të cilat u morën nga autoritetet, shkruan BBC.

Presidenti Joe Biden tha se amerikanët duhet “të jenë të sigurt se sistemi ynë bankar është i sigurt”.

Njerëzit dhe bizneset që kanë depozituar para në SVB do të jenë në gjendje të kenë akses në të gjitha paratë e tyre nga e hëna, tha ai.

Tatimpaguesit nuk do të pësojnë asnjë humbje nga lëvizja, e cila do të financohet nga tarifat që rregullatorët u ngarkojnë bankave, tha ai. Drejtuesit e bankave do të shkarkohen, shtoi ai.

Biden foli herët të hënën, pasi dështimet e SVB – banka e 16-të më e madhe në vend – dhe Signature ngritën shqetësime se mund të nxisin një krizë financiare.

SVB – e specializuar në kreditimin e kompanive të teknologjisë – u mbyll nga rregullatorët që konfiskuan asetet e saj të premten. Ky ishte dështimi më i madh i një banke amerikane që nga kriza financiare në vitin 2008.

Ajo erdhi pasi SVB po përpiqej të mblidhte para për të mbuluar një humbje nga shitja e aseteve të prekura nga norma më të larta interesi. Lajmi se kishte probleme, i bëri klientët që të nxitonin për t’i tërhequr fondet.

Autoritetet të dielën thanë gjithashtu se kishin marrë nënshkrimin e Bankës së Nju Jorkut, e cila shihej si institucioni më i cenueshëm ndaj një banke të ngjashme të drejtuar pas SVB. /koha

Related posts

Zyrtari i NATO-s: Lufta në Ukrainë tregon luftën e së ardhmes

admin

Operacionet e kërkim-shpëtimit vazhdojnë për të nëntën ditë në Marokun e goditur nga tërmeti

rezart morina

Ish-kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës aderon në LDK

admin