RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Biden viziton zonat e prekura nga stuhia në Florida, zotohet për ndihmë në rimëkëmbjen e vendit – VIDEO

biden-viziton-zonat-e-prekura-nga-stuhia-ne-florida,-zotohet-per-ndihme-ne-rimekembjen-e-vendit-–-video

Presidenti amerikan, Joe Biden, është zotuar se do të ofrojë çfarëdo ndihme për Floridën për t’u rimëkëmbur, pas shkatërrimit që ka lënë mbrapa stuhia tropikale Idalia.

Biden i ka bërë këto deklarata nga vendi i ngjarjes, ku të paktën dy persona besohet të kenë vdekur, prej zbarkimit të stuhisë të mërkurën në këtë shtet.

Biden ka thënë se asnjë njeri “inteligjent” nuk ka dyshim për ndikimin e ndryshimeve klimatike në stuhi të tilla.

Guvernatori i Floridës, Ron DeSantis ka vendosur të mos takohet me presidentin Biden, përcjell REL.

DeSantis, i cili synon ta fitojë nominimin e republikanëve në garën për president të SHBA-së, ka thënë paraprakisht se prezenca e Bidenit në Florida do t’i pengonte përpjekjet për përgjigje ndaj katastrofës.

Biden, i cili ka biseduar disa herë me DeSantisin gjatë javës, përmes telefonit, ka thënë se do të shkojë edhe fizikisht në Florida.

Idalia ka zbarkuar si stuhi e fuqishme në zonën Big Bend të Floridës të mërkurën, dhe është përshkruar nga zyrtarët si stuhia më e keqe që e ka goditur rajonin në 100 vjetët e fundit.

Prej asaj dite stuhia ka lëvizur në veri, duke goditur shtetet fqinje si Xhorxhia dhe dy Karolinat.

Shtëpitë dhe bizneset janë vërshuar, dhe mijëra njerëz kanë mbetur pa energji elektrike. /rel

Related posts

OKB paralajmëron se 6 milionë afganë janë në rrezik nga uria

admin

Ilham Aliyev diskutoi me komandantët provokimet e Armenisë në kufi

admin

Kovaçevski: Përfundimi i negociatave me BE-në deri në vitin 2030, objektiv i Maqedonisë së Veriut

admin