RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Blinken: SHBA ndihmë shtesë me vlerë 325 milionë euro për Ukrainën

blinken:-shba-ndihme-shtese-me-vlere-325-milione-euro-per-ukrainen

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë njoftuar një ndihmë shtesë prej 325 milionë dollarësh për Ukrainën.

Lajmi u bë i ditur nga sekretari amerkan i Shtetit Antony Blinken, i cili theksoi se SHBA-ja vazhdon të qëndrojë në krah të popullit ukrainas, guximi dhe solidariteti i të cilit frymëzon botën.

Në një deklaratë, Blinken shpjegoi se ndihma përfshin armë dhe pajisje për të forcuar trupat ukrainase në fushën e betejës. /atsh

Related posts

Roja Bregdetare Turke shpëton emigrantë të shtyrë mbrapa nga Greqia

admin

Ekspertët e sigurisë nuk presin eskalim të situatës në veri të Kosovës

rezart morina

OKB: Mbi 34.5 milionë njerëz në rajonin e Sahelit kanë nevojë për ndihmë humanitare

rezart morina