RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Borell: Ukraina edhe 3,5 miliardë euro të tjera ndihmë ushtarake

borell:-ukraina-edhe-3,5-miliarde-euro-te-tjera-ndihme-ushtarake

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian pritet të akordojnë edhe 3,5 miliardë euro të tjera (3,82 miliardë dollarë) ndihmë ushtarake për Ukrainën, deklaroi kryediplomati i BE-së, Josep Borrell.

”Mbështetja e vazhdueshme për Kievin është më e rëndësishme sot se kurrë, pasi ngjarjet e fundjavës në Rusi kanë treguar se lufta kundër Ukrainës po çon në çarje në sistemin rus të pushtetit dhe po ndikon në sistemin politik të vendit”, theksoi Borrell.

”Presidenti rus Vladimir Putin ka krijuar një përbindësh duke nisur një luftë të padrejtë kundër Ukrainës”, tha Borrell.

“Përbindëshi po e kafshon atë tani. Përbindëshi po vepron kundër krijuesit të tij”, shtoi ai duke iu referuar tentativës për kryengritje nga mercenarët e grupit ”Wagner” gjatë fundjavës.

Borrell pritet të zhvillojë bisedime ministrin ukrainas, Dmytro Kuleba për ecurinë e luftës dhe situatën në vend. /atsh

Related posts

Gjendja e shtatzënës që u aksidentua mbrëmë në rrugën Ferizaj-Shtime, vazhdon të jetë kritike

rezart morina

OKB: 500 mijë refugjatë në Ugandë përballen me krizën ushqimore

admin

BE-ja kërkon nga Kosova “kohë të mjaftueshme” për çështjen e riregjistrimit të targave

admin