RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Borrell pas takimeve të ndara me Kurtin e Vuçiqin: Koha për fillim të zbatimit serioz të marrëveshjes

borrell-pas-takimeve-te-ndara-me-kurtin-e-vuciqin:-koha-per-fillim-te-zbatimit-serioz-te-marreveshjes

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, nisën takimin në Bruksel – të parin pas më shumë se katër muajsh – në kuadër të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve.

Kurti dhe Vuçiq zhvilluan paraprakisht takime të ndara me ndërmjetësuesit e procesit, shefin e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, dhe të dërguarin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak.

Sipas njoftimit të BE-së, temë e takimit trepalësh është zbatimi i Marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve, e arritur gojarisht mes Kurtit dhe Vuçiqit në muajin shkurt.

Lidhur me këto takimi është deklaruar edhe vetë Borrell.

Ai ka thënë se është koha për fillim të zbatimit serioz të marrëveshjes.Më tutje ai ka thënë se sot do të shohim nëse janë gati të marrin përgjegjësi

Related posts

Abazoviq ofron që Mali i Zi të jetë mikëpritës i dialogut Prishtinë-Beograd

admin

Vilnius – Nënshkruhet deklarata e përbashkët e NATO-s në mbështetje të Ukrainës

admin

Bie edhe njësia B1 e KEK-ut, thellohet më shumë kriza energjetike

admin