RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Borrell pas takimit me presidentët e rajonit: Po përgatitemi për valën e ardhshme të zgjerimit

borrell-pas-takimit-me-presidentet-e-rajonit:-po-pergatitemi-per-valen-e-ardhshme-te-zgjerimit

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka takuar gjashtë udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor në New York ku po mbahet sesioni i 78-të i Asamblesë së Kombeve të Bashkuara.

Borrell tha se më ta diskutuan sfidat aktuale globale, përafrimin, punën e përbashkët në forume shumëpalëshe dhe reformat.

“Takimi tradicional me gjashtë partnerët tanë të Ballkanit Perëndimor, anëtarët e ardhshëm të BE-së. Ne diskutuam sfidat aktuale globale, përafrimin, punën e përbashkët në forume shumëpalëshe dhe reformat. Duke u përgatitur për valën e ardhshme të zgjerimit, ne duam ta bëjmë realitet integrimin progresiv”, ka shkruar Borrell në X.

Related posts

Zelensky: Do të godasim korrupsionin në shërbimin ushtarak

admin

Turqia kërkon mbështetje nga aleatët e NATO-s në luftën kundër grupeve terroriste

admin

Prokuroria e Shtetit reagon pasi kryeprokurori Buzhala shpërndau pyetjet e testit për bashkëpunëtorë profesionalë – “do të merren masa”

admin