RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe BotëTurqi

Çavuşoğlu: Të plotësohen kërkesat e Rusisë sipas marrëveshjes, në mënyrë që drithi të arrijë tek nevojtarët

cavusoglu:-te-plotesohen-kerkesat-e-rusise-sipas-marreveshjes,-ne-menyre-qe-drithi-te-arrije-tek-nevojtaret

Turqia nënvizoi se kërkesat e Rusisë duhet të përmbushen për të siguruar që ata që kanë nevojë të kenë akses në ushqimin e eksportuar sipas marrëveshjes së drithit të Stambollit, e cila sot u vazhdua para skadimit të afatit më 19 nëntor, raporton Anadolu Agency (AA).

“Turqia nuk po e mbron Rusinë, por është e vetëdijshme se kjo është një marrëveshje në të cilën kërkesat e Rusisë duhet të plotësohen në mënyrë që drithi të arrijë tek ata që janë në nevojë”, tha ministri i Jashtëm Mevlüt Çavuşoğlu në një konferencë për shtyp me homologun e tij meksikan Marcelo Ebrard Casaubon.

Në ngjarjen në kryeqytetin Ankara, Çavuşoğlu shprehu shpresën për një armëpushim drejt përfundimit të luftës Rusi-Ukrainë përmes diplomacisë dhe të mos ketë nevojë për zgjatjen e mëtejshme të marrëveshjes.

Ai gjithashtu theksoi se BE-ja nuk ka të drejtë të ndërhyjë në çështjet e Organizatës së Shteteve Turke, duke hedhur poshtë një deklaratë nga blloku në lidhje me statusin e vëzhguesit të Republikës Turke të Qipros Veriore.

Çavuşoğlu gjithashtu shprehu ngushëllimet e tij ndaj Polonisë për incidentin me raketën që rezultoi fatale për dy persona, duke shtuar se, megjithëse një aksident, ai ishte rezultat i luftës së Rusi-Ukrainë.

Related posts

Dyshime se po shitet shtrenjtë, Qeveria merr një vendim për çmimin e naftës

admin

Presidenti Erdoğan bisedon me krerët e Sudanit, fton palët t’u japin fund përleshjeve

rezart morina

Detaje nga takimi Kurti-Chollet: U diskutua për dialogun, planin evropian dhe raportet mes Kosovës e Serbisë

admin