RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Çeçenët ikin në Bosnjë për ta shmangur thirrjen në ushtrinë ruse

cecenet-ikin-ne-bosnje-per-ta-shmangur-thirrjen-ne-ushtrine-ruse

Çeçenët ia kanë mësyrë Bosnjës me qëllim që të shmangin thirrjen për ushtri nga Rusia. Ata janë nisur me shpresën se do të lejoheshin të hynin në Kroaci, megjithatë rojat kufitare duket se po i kthenin mbrapsht.

Një grup çeçenësh etnikë që ikën nga Rusia kanë mbërritur në Bosnjë me shpresën për ta përdorur vendin ballkanik si pikënisje për të arritur në Bashkimin Evropian. Grupi prej rreth 50 personash, kryesisht nga rajoni rus i Çeçenisë, u mblodh pranë kufirit veriperëndimor të Bosnjës me Kroacinë, anëtare e BE-së, ka bërë të ditur Ministria e Sigurisë së Bosnjës.

“Ata duan të arrijnë në Bashkimin Evropian sepse, me fjalët e tyre, ata po ikin nga drafti ushtarak në Rusi” dhe po dërgohen për të luftuar në Ukrainë, ka deklaruar ministria.

Rusët mund të hyjnë në Bosnjë pa vizë dhe lejohen të qëndrojnë në vend për një maksimum prej 90 ditësh brenda një periudhe 180-ditore.

Por për të hyrë në Kroaci, e cila do t’i bashkohet zonës së udhëtimit pa viza të Evropës, zonës Shengen, më 1 janar, ata duhet të kenë një vizë të vlefshme.

Çeçenët etnikë të mbledhur pranë pikës kufitare Maljevac, në rajonin e Krainës në veriperëndim të Bosnjës, përfshijnë familje me fëmijë.

Shumë nga njerëzit që prisnin kanë thënë se shpresonin të lejoheshin të hynin në Kroaci.

“Përshëndetje nga Çeçenia, emri im është Hadis – Do të shkoj në Kroaci, familja ime e fëmijët e mi do të shkojnë atje Në Çeçeni ka shumë probleme , probleme të mëdha. Çeçenët po shkojnë në Kroaci”, ka thënë një banor i Çeçenisë.

Megjithatë, rojat kufitare kroate kryesisht dukej se po i kthenin mbrapsht.

Sipas mediave boshnjake, çeçenët mbërritën në Bosnjë nga Serbia, vendi i fundit në Evropë që mban lidhje direkte ajrore me Rusinë.

Bosnja u bë pengesë për emigrantët e lidhur në Evropë nga Lindja e Mesme, Azia Qendrore dhe Afrika e Veriut në vitin 2015, kur vendet e tjera në Ballkan dhe Evropën Qendrore mbyllën shtigjet e migrimit të krijuara më parë në rajon.

Rajoni i Krainës, i cili shtrihet përgjatë një segmenti shumë poroz të kufirit të Bosnjës me Kroacinë, ka luftuar për vite me radhë për të akomoduar emigrantë dhe refugjatë kalimtarë, duke lënë ndonjëherë mijëra njerëz të flenë jashtë pa qasje në ushqim, ngrohje apo kujdes mjekësor. /koha

Related posts

Ukraina nuk e konfirmon numrin e ushtarëve të vdekur në luftë të publikuar nga BE-ja

admin

MASHTI jep 70 bursa në drejtimet deficitare dhe drejtimet teknike

admin

Vendet e BE-së miratojnë draftin për reformën digjitale të vizave Schengen

rezart morina