RTV AHIRETI
Shëndetësi

Çfarë do ndodhë në vjeshtë? Vjen paralajmërimi i shkencëtarëve

cfare-do-ndodhe-ne-vjeshte?-vjen-paralajmerimi-i-shkencetareve

Ekspertët kanë frikë se do të shfaqen variante të reja dhe theksojnë nevojën për të përgatitur barnat më të mira për t’i luftuar ato.

Autoritetet shëndetësore duhet të veprojnë urgjentisht për t’u përgatitur për një vjeshtë që mund të vijë me valë të tjera të rasteve Covid-19 që përhapen në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar.

Ky është paralajmërimi i qartë nga shkencëtarët dhe mjekët pasi shifrat e javës së kaluar zbuluan një tjetër rritje dramatike të rasteve. Më shumë se 2 milionë njerëz në të gjithë Britaninë u zbuluan se ishin të infektuar për javën që përfundoi më 24 qershor, me një rritje prej më shumë se 30% në javën e mëparshme.

Dhe ndërsa shumica e ekspertëve thanë se prisnin që vala aktuale – e drejtuar nga variantet Omicron BA4 dhe BA5 të virusit – të arrinte kulmin brenda disa javësh, ata paralajmëruan gjithashtu se ajo do të pasohet në mënyrë të pashmangshme nga një valë tjetër këtë vjeshtë. “Supozimet tona aktuale të planifikimit janë se ne do të shohim të paktën një valë Covid në periudhën vjeshtë-dimër pasi të kemi kaluar valën aktuale në të cilën jemi tani,” tha Susan Hopkins, këshilltare kryesore mjekësore në Agjencia e Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar.

Kjo pikëpamje u mbështet nga virologu Prof Laërence Young i Universitetit Ëarëick. “Ne duhet të përgatitemi tani për muajt e vjeshtës dhe të dimrit, kur moti më i ftohtë do t’i mbajë njerëzit brenda, duke rritur rrezikun e infektimit, jo vetëm me variantet e reja Covid, por edhe me infeksione të tjera të virusit të frymëmarrjes.

Një komponent kyç i këtyre përgatitjeve do të jetë përzgjedhja e atyre vaksinave që do të jenë më të përshtatshmet për të përballuar valën e ardhshme të madhe të sëmundjes. Moderna, Pfizer dhe kompanitë e tjera të barnave po punojnë të gjitha mbi vaksina që synojnë variante të ndryshme Omicron në mënyra të ndryshme.

“Sidoqoftë, do të jetë në dorën e qeverisë të vendosë se cili nga këto versione do të jetë më i miri për vendin,” tha Prof Adam Finn i Universitetit të Bristol. “Zyrtarët ka të ngjarë të ndikohen jo aq shumë nga të dhënat që tregojnë se cili formulim duket më premtues në trajtimin e varianteve të reja, sa nga kompania që duket më e aftë për të ofruar numrin e duhur të vaksinave në kohë.”

Kjo pikë u mbështet nga Prof Francois Balloux, drejtor i Institutit të Gjenetikës në Kolegjin Universitar të Londrës. “Natyrisht, nëse prisni deri në momentin e fundit, do të keni shansin më të mirë për të pasur një vaksinë që është më e aftë për të trajtuar variantin më të përhapur, por ju nuk doni të rrezikoni nëse nuk prodhohen dozat e mjaftueshme në kohë.”

Megjithatë, Covid-19 nuk është i vetmi kërcënim shëndetësor që shfaqet në horizont. Shkencëtarët kanë paralajmëruar se masat pandemike – veçanërisht vendosja e bllokimit – që u përdorën për të kontrolluar Covid-19 ka të ngjarë ta kenë bërë publikun të prekshëm ndaj sëmundjeve të tjera si gripi.

Related posts

Misri ndihmon në luftimin e disa sëmundjeve

admin

Pse fëmijët nuk duhet të qëndrojnë zgjuar deri vonë?

admin

Shëndeti i zemrës rrezikohet nga vapa e madhe, çfarë duhet të keni kujdes

admin