RTV AHIRETI
Shëndetësi

Çfarë duhet të hani në mëngjes për të forcuar zemrën

cfare-duhet-te-hani-ne-mengjes-per-te-forcuar-zemren

Dieta luan një rol shumë të rëndësishëm në ruajtjen e shëndetit dhe mjekët kanë renditur disa ushqime që mund të ndihmojnë në ruajtjen e shëndetit të zemrës. Mjekët polakë kryen një studim mbi efektin e ushqimit në gjendjen e organit më të rëndësishëm dhe arritën në përfundimin se nëse hani ushqime të caktuara për mëngjes, si bollgur dhe avokado me bukë, mund të ndihmoni në përmirësimin e punës së saj.

Bollguri është një burim i karbohidrateve komplekse që i jep trupit energji për disa orë. Përveç kësaj, është i pasur me fibra vegjetale, prandaj është i dobishëm për zorrët dhe parandalimin e aterosklerozës. Mjekët këshillojnë gjithashtu një mëngjes që përfshin arra, peshk deti që është i pasur me acide yndyrore të pangopura. Mund të hani salmon, skumbri, merluci, toni, sardelet e të ngjashme, si dhe avokado.

Disa studime kanë treguar se konsumimi i rregullt i arrave mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës, falë faktit se ato ulin nivelin e kolesterolit “të keq” (LDL). Siç vërejnë mjekët polakë, acidet yndyrore omega-3 të përfshira në këto ushqime janë të nevojshme për ruajtjen e funksionit optimal të zemrës.

Mjekët këshillojnë për të shtuar arra në tërshërë, për shembull, me kos ose kefir, dhe avokado të prera në feta, sipas tyre, do të ishin një shtesë e shkëlqyer për bukën.

Related posts

Kjo dietë me bazë bimore ndihmon në luftimin e diabetit dhe shtimit në peshë

admin

Diabetikët presin fishat falas/ Të sëmurët mbi 65 vjeç të zhgënjyer. Rimbursim vetëm në mars

admin

Çfarë e shkakton gjakderdhjen nga hundët dhe si ta ndaloni atë

admin