RTV AHIRETI
Shëndetësi

Çfarë është shqetësimi psikologjik? 4 strategji që do t’ju vijnë në ndihmë

cfare-eshte-shqetesimi-psikologjik?-4-strategji-qe-do-t’ju-vijne-ne-ndihme

Shqetësimi psikologjik është një përvojë e zakonshme që njerëzit kalojnë. Mund të shfaqet në forma të ndryshme si ankthi, depresioni ose stresi. Eshtë e panevojshme të thuhet se kjo mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në shëndetin mendor dhe fizik të dikujt.

Shoqata Amerikane e Psikologjisë e përkufizon atë si “një grup simptomash të dhimbshme mendore dhe fizike që lidhen me luhatjet normale të humorit në shumicën e njerëzve”. Për fat të mirë, ka mënyra për të përballuar këtë.

Ushtrimi

Shoqata Amerikane e Psikologjisë ka përmendur të gjitha përfitimet shëndetësore që mund të ketë ushtrimi në trupin tonë. Kjo mund të jetë diçka e thjeshtë. Në fakt, mund të përfshijë diçka aq të thjeshtë sa një ecje e shpejtë. Nëse jeni në vallëzim, një seancë kërcimi argëtuese mund të bëjë mrekulli edhe për trupin tuaj. Është zbuluar se stërvitja jo vetëm që ndihmon për të përmirësuar gjumin tonë, por gjithashtu mund të zvogëlojë stresin. Aktiviteti fizik mund të na ndihmojë të përballemi me efektet negative të stresit, më i spikaturi është ndikimi i stresit në sistemin tonë imunitar.

Angazhohuni në humor dhe të qeshura

Së pari dhe më kryesorja është shpërqendrimi që i siguron trurit tuaj nga mendimet shqetësuese që shkaktojnë stres. Është gjithashtu thelbësore për të krijuar një ndjenjë të përgjithshme të mirëqenies dhe mund të përmirësojë gjendjen tuaj të përgjithshme. Kortizoli, i cili është hormoni ynë kryesor i stresit, mund të luftohet me të qeshura të sinqerta. Gjithashtu mund të rrisë endorfinën, një hormon që është i mrekullueshëm për të luftuar stresin. Së fundi, kjo është gjithashtu një mënyrë e shkëlqyer për të përmirësuar dhe forcuar marrëdhëniet tuaja, qofshin ato personale apo profesionale.

Dilni në natyrë

Një studim zbuloi se kalimi i kohës me natyrën mund të ndihmojë në luftimin e stresit. Kjo ndodh sepse kur jemi të rrethuar nga natyra, ka një rënie të konsiderueshme të hormonit të stresit të njohur si kortizol. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të kaloni të paktën 20 deri në 30 minuta të rrethuar nga një mjedis.

Merrni orët e gjumit

Akademia Amerikane e Mjekësisë së Gjumit ka zbuluar se gjumi është thelbësor për shëndetin optimal te fëmijët dhe adoleshentët. Ata mblodhën një panel prej 13 ekspertësh të gjumit dhe shqyrtuan më shumë se 850 artikuj shkencorë. Pas një diskutimi të gjatë, u zbulua se sasitë e mëposhtme të gjumit janë jetike në baza të rregullta:

Foshnjat duhet të kenë 12 deri në 16 orë gjumë duke përfshirë dremitjet, të vegjlit kanë nevojë për 11 deri në 14 orë, duke përfshirë dremitjet dhe fëmijët nga mosha 3 deri në 5 vjeç kanë nevojë për 10 deri në 13 orë, duke përfshirë dremitjet.

Fëmijët nga 6 deri në 12 vjeç duhet të marrin 9 deri në 12 orë dhe adoleshentëve u duhen të paktën 8 deri në 10 orë për të funksionuar siç duhet. Është zbuluar se për të rriturit nevojiten të paktën 7 orë gjumë. Marrja e një sasie të shëndetshme të gjumit në baza të rregullta mund të rezultojë në një shëndet më të mirë mendor dhe fizik.

Related posts

Rreziqet serioze për shëndetin që vijnë nga mungesa e gjumit

rezart morina

Quhen “mbretëresha” e perimeve, bamjet trajtojnë këto probleme shëndetësore

rezart morina

Sekreti i një gjumi ideal

rezart morina