RTV AHIRETI
Shëndetësi

Çfarë mund të zbulojë ngjyra e dhëmbëve për shëndetin tuaj – dhe kur duhet të shqetësoheni?

cfare-mund-te-zbuloje-ngjyra-e-dhembeve-per-shendetin-tuaj-–-dhe-kur-duhet-te-shqetesoheni?

Identifikimi i shkaktarit pse ngjyra e dhëmbëve tuaj ka ndryshuar mund të tregojë gjithashtu se çfarë problemesh mund të keni me shëndetin tuaj

Do të ishte ideale nëse dhëmbët do të ishin të bardhë për gjithë jetën.

Por në realitet, ka një sërë gjërash që mund të bëjnë që dhëmbët tuaj të zbardhen, ndërsa e verdha është nuanca më e zakonshme.

Identifikimi i shkakut pse dhëmbët tuaj janë të zbardhur mund t’ju ndihmojë të përmirësoni hijen e buzëqeshjes tuaj, por më e rëndësishmja, ky ndryshim mund të tregojë gjithashtu probleme të mundshme shëndetësore.

1. E verdha

Dhëmbët natyrshëm zverdhen me kalimin e moshës, pasi smalti i bardhë në sipërfaqen e dhëmbit konsumohet me kalimin e kohës, duke zbuluar bërthamën e verdhë poshtë. Por dhëmbët e verdhë janë gjithashtu rezultat i asaj që hamë dhe vëmendjes që i kushtojmë kujdesit oral.

– E verdha është ngjyra më e zakonshme e dhëmbëve “me ngjyrë”. Njollat e verdha shpesh nënkuptojnë se konsumoni sasi të mëdha ushqimesh dhe pijesh me ngjyrë të errët, si kafe, çaj, salcë soje dhe kerri. Mund të jetë gjithashtu një tregues se nuk po i kushtoni vëmendje të mjaftueshme rutinës suaj të kujdesit shëndetësor oral dhe se duhet të siguroheni që po përdorni perin për pastrim, i lani dhëmbët me brushë dhe shkoni në kontrolle të rregullta dentare – tregon dentisti Khaled Kasem për “The Sun. Ai thekson se rregulli standard është të lani dhëmbët dy herë në ditë për dy minuta.

2. Ngjyrë vjollce

Nëse dhëmbët tuaj janë vjollcë, zakonisht është vetëm për shkakun sepse keni pirë verë të zezë.

– Njollat vjollce në dhëmbë jo vetëm që mund të tregojnë se keni pirë para se të shkoni të flini gjumë, por gjithashtu mund të nënkuptojnë se po konsumoni shumë fruta me ngjyrë të errët, si shega ose manaferrat. Megjithatë, është e rëndësishme të mos e injoroni plotësisht shfaqjen e njollave ngjyrë vjollce, sepse kjo ngjyrë dhëmbi mund të jetë edhe shenjë e gjakderdhjes së brendshme të shkaktuar nga trauma në dhëmb. Nëse nuk jeni të sigurt se ku janë njollat, është mirë të kontaktoni dentistin tuaj – tregon dentisti dhe rendit se “trauma dentare” mund të përfshijë edhe rënie, aksidente automobilistike apo lëndime të lidhura me sportin.

3. Gri

Kur dhëmbët bëhen gri, mund të jetë për shkak se furnizimi me gjak i dhëmbit është ndërprerë. Kjo mund të ndodhë dhe të zgjasë për një periudhë të gjatë kohore.

– Nëse keni krijuar njolla gri ose njolla në dhëmbë, atëherë duhet të vizitoni dentistin tuaj lokal për një ekzaminim të plotë. Njollat gri shpesh mund të jenë një tregues i dëmtimit nervor të shkaktuar nga trauma dentare. Vetëm një dentist mund ta zgjidhë siç duhet këtë problem dhe të bëjë një plan për të rikthyer pamjen e dhëmbëve – thekson doktor Khaled dhe shton se materialet që përdoren për mbushjen e kariesit mund të bëhen gri dhe se plakja mund të ndikojë edhe në “thinjat” e dhëmbëve.

4. E zezë

Çdo tregues i ngjyrës së zezë në dhëmbë duhet të hetohet pasi tregon një nivel të lartë të prishjes së dhëmbëve.

– Për fat të keq, ky njollë do të thotë që dhëmbët tuaj janë në një fazë të avancuar të prishjes. Nëse e injoroni këtë, kjo mund të çojë në një gjendje më të rëndë shëndetësore të dhëmbëve, e cila përfundimisht çon në humbjen e tyre – paralajmëron dentisti.

Related posts

Pse ecja pasi ke ngrënë i bën mirë shëndetit: 5 përfitimet

admin

Si ta lini duhanin?

rezart morina

Shumë ujë pak kalori/ Nëntë ushqimet më të mira të verës

admin