RTV AHIRETI
Shëndetësi

Çfarë ndodh nëse pini ujë të gazuar çdo ditë: Të gjithë mendojnë që është i mirë për zorrët, të vërtetën e tregon një nutricioniste

cfare-ndodh-nese-pini-uje-te-gazuar-cdo-dite:-te-gjithe-mendojne-qe-eshte-i-mire-per-zorret,-te-verteten-e-tregon-nje-nutricioniste

Shumë njerëz e duan ujin e gazuar, pavarësisht nëse është me shije apo jo

Besohet se kontribuon në tretje më të mirë dhe shëndet të zorrëve, kjo është arsyeja pse uji i gazuar shpesh zgjidhet si një “zëvendësues i shkëlqyeshëm” i lëngut.

Për shekuj me radhë, njerëzit kanë pirë ujë të gazuar për të qetësuar stomakun, kryesisht për të lehtësuar simptomat e pakëndshme të urthit.

Nutricionistja Sara Has ka zbuluar nëse kjo është e vërtetë dhe sa e sigurt është të pini ujë të gazuar çdo ditë.

Sipas saj, ka anët pozitive dhe negative të konsumimit të përditshëm.

Uji i gazuar kontribuon në hidratim më të mirë, dhe ka një efekt pozitiv në tretje, në neutralizimin e thartirës së stomakut, funksionimin e veshkave dhe funksionimin e duhur të zemrës.

Një studim tregoi se marrja e rregullt e ujit të gazuar rrit densitetin e kockave, i cili normalisht humbet me kalimin e moshës.

Megjithatë, nëse pini ujë acid çdo ditë, ka efekte negative. Mund të dëmtojë smaltin e dhëmbëve dhe të kontribuojë në zhvillimin e kariesit. Klinika Mayo thekson se pijet e gazuara, si dhe uji, mund të kontribuojnë në zhvillimin e urthit. Kjo u konfirmua dikur nga themeluesi Dr. Andrew L. Rubmen.

“Acidi që përmban uji i thartë është i rrezikshëm në stomak bosh, kështu që në vend që të zgjidhni problemin e urthit apo dispepsisë, vetëm mund ta përkeqësoni atë. Është mirë të pini ujë të thartë ndërmjet vakteve, ndërkohë që duhet të shmangni të gjitha pijet joalkoolike të gazuara sa më shumë që të jetë e mundur,” shpjegoi Dr. Rubman.

Related posts

Pesë ushqime që ndihmojnë në uljen e kolesterolit

admin

6 truke psikologjike që do të të ndihmojnë të kontrollosh çdo situatë

admin

Shumica e prindërve u japin fëmijëve dozën e gabuar të ilaçeve

admin