RTV AHIRETI
Shtojca

Çfarë shkakton dhimbjen në thembra?

cfare-shkakton-dhimbjen-ne-thembra?

Ndërsa mund të ketë shumë arsye për dhimbjen në thembra, kirurgët i kategorizojnë dhimbjet e thembrës në katër shkaqe kryesore: fasciiti plantar, tendiniti i Akilit, bursiti dhe dhimbja nervore.

Diagnostifikimi i çështjes specifike varet nga vendndodhja e saktë e dhimbjes dhe si ndikon dhimbja në lëvizjen mekanike të këmbës.

Shkaku më i zakonshëm i dhimbjes së thembrës është fasciiti planar, i cili është një inflamacion i brezit të indit (fascia plantar) që shtrihet nga thembra deri tek gishtërinjtë. Kur pacientët vuajnë nga kjo sëmundje, fascia acarohet dhe më pas bëhet e përflakur duke rezultuar në dhimbje thembra ose dhimbje në harkun e këmbës.

Dhimbja e fascisë Plantar është një shenjë tregimi se ka çështje mekanike që ndodhin në mënyrën e funksionimit të këmbës. Ndërsa shumica e pacientëve reagojnë mirë ndaj trajtimeve konservatore, disa kërkojnë operacion për të korrigjuar problemin.

Tendiniti i Akilit, ose inflamacioni i tendinit të Akilit, gjithashtu mund të jetë një shkak i dhimbjes së thembrës, transmeton lajmi.net. Shpesh e shohim këtë gjendje “të tepruar” në pacientët tanë atletikë që luajnë sporte me ndikim të lartë, të tilla si basketbolli ose tenisi.

Ato shpesh kanë një rritje të papritur të aktivitetit përsëritës që përfshin tendinin e Akilit, i cili vë shumë shpejt stresin në tendin shumë shpejt, duke çuar në mikro-dëmtime të tendinit, shkruan alternative medicine.

Një tjetër shkak i dhimbjes së thembrës që shihet zakonisht është bursiti, ku “jastëku yndyrë” i thembrës shfaq skuqje dhe ënjtje nga inflamacioni i qeses së vogël të mbushur me lëng brenda thembra, e quajtur bursa.

Bursa, e cila mbron thembra nga fërkimi, mund të bëhet e përflakur nga lëvizja e përsëritur ose acarimi nga këpucët

Më në fund, një shkak disi më pak i zakonshëm i dhimbjes së thembrës është dhimbja nervore. Kur nervat janë të përfshirë, ndjehet më shumë si një djegie apo dhimbje elektrike duke goditur ose rrezatuar poshtë këmbës nga thembra, zakonisht drejt gishtërinjve.

Një pacient shpesh do të më thotë “djegiet” e thembrës së tyre. Ekzistojnë ilaçe që mund të ndihmojnë me dhimbjen nervore, por në këtë rast, pacienti ka tendencë të ketë nevojë për kirurgji të dekompresionit nervor, një procedurë për të ndihmuar “mos-bllokuar” nervin që shkakton dhimbjen.

Related posts

Qepa ndihmon në rregullimin e nivelit të sheqerit në gjak

rezart morina

10 të mira që i bëni shëndetit duke pirë ujë me limon

admin

Si të ruani patatet për të qëndruar të freskëta gjatë gjithë dimrit

admin