RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Chollet mbërrin në Kosovë, takohet me Osmanin

chollet-mberrin-ne-kosove,-takohet-me-osmanin

Këshilltari i lartë i Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Chollet, ka arritur në Prishtinë të mërkurën, ku është pritur në takim nga presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani.

Pas takimit me Osmanin, Chollet do të takohet me kryeministrin Albin Kurti.

Siç ka njoftuar DASH, me krerët e institucioneve në Kosovë, Chollet pritet të bisedojë për integrimin euroatlanik përfshirë arritjen e një marrëveshjeje për normalizimin e raporteve me Serbinë, bazuar në njohje reciproke.

Chollet e ka nisur vizitën në Ballkan nga Shkupi. Pas Kosovës, këshilltari amerikan pritet të vizitojë edhe Serbinë.

Ai po shoqërohet nga i dërguari special i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Related posts

Gruri ukrainas në BE, arrihet në parim marrëveshja me pesë shtete

rezart morina

Dy të vdekur dhe 331 raste të reja me COVID-19 brenda 24 orëve në Kosovë

admin

Qyteti i Strasburgut do të padisë shtetin francez për problemin e strehimoreve

admin