RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Chollet takohet me Lajçakun, flasin për shtensionimin e situatës në Kosovë

chollet-takohet-me-lajcakun,-flasin-per-shtensionimin-e-situates-ne-kosove

Këshilltari i Lartë i Departamentit të Shtetit, Derek Chollet, është takuar me të dërguarin special të BE-së për dialogun Kosovë – Serbi, Mirsolav Lajçak.

Chollet tha se në takimin me Lajçakun kanë biseduar për deeskalimin e situatë në Kosovë dhe rrugën e Ballkanit drejt BE-së.

“Takim i mrië me përfaqësuesin special të BE-së, Miroslav Lajçak ku folëm rreth angazhimit të përbashkët për deeskalimin e situatës në Kosovë dhe Serbi dhe mbështetjen e rrugës së Ballkanit Perëndimor drejt integrimit në BE”, shkroi Chollet.

Kujtojmë se sot, kryeministri i vendit, Albin Kurti, nga Vatikani do të udhëtojë për në Bruksel për takimin e nivelit të lartë, por një takim të mundshëm e ka mohuar presidenti serb, Aleksandar Vuçiq.

Related posts

Arabia Saudite bëhet partner dialogu i Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait

rezart morina

Përmbytet anija me 400 emigrantë në ujërat e Greqisë, kapiteni braktis mjetin e lundrimit! Pasagjerët në rrezik

admin

Të mbijetuarit e tërmetit në veri të Sirisë mbledhin “donacione për OKB-në”

rezart morina