RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

CIA: Nuk ka informacione se Putini është i sëmurë

cia:-nuk-ka-informacione-se-putini-eshte-i-semure

Nuk ka asnjë informacion se presidenti rus Vladimir Putin është i paqëndrueshëm ose në gjendje të keqe shëndetësore, ka thënë drejtori i CIA-s, William Burns, të enjten, shkruan BBC.

Ka pasur rritje të spekulimeve mediatike se Putini, i cili mbush 70 vjeç këtë vit, mund të vuante nga shëndeti i keq, ndoshta nga kanceri.

Por Burnsi ka thënë se nuk kishte prova për ta konfirmuar këtë, duke bërë shaka se ai dukej “shumë i shëndetshëm”.

Komentet e tij erdhën pasi SHBA-ja njoftoi se do t’i siguronte Ukrainës më shumë armë me rreze të gjatë.

Më herët ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha se fokusi ushtarak i Rusisë në Ukrainë nuk ishte më “vetëm” lindja dhe la të kuptohej se strategjia e Moskës kishte ndryshuar pasi Perëndimi furnizoi Ukrainën me armë të tilla.

“Ka shumë spekulime për shëndetin e presidentit Putin dhe me sa mund të themi se ai është plotësisht shumë i shëndetshëm”, tha Burns në Forumin e Sigurisë Aspen në Kolorado.

Ai shtoi se ky nuk ishte një gjykim zyrtar i inteligjencës.

Burns, i cili shërbeu si ambasador në Moskë, tha se ai kishte vëzhguar dhe ishte marrë me liderin rus për më shumë se dy dekada.

“Putin është një besimtar i madh në kontrollin, frikësimin dhe barazinë dhe këto tipare janë ngurtësuar gjatë dekadës së fundit pasi rrethi i tij i këshilltarëve është tkurrur”, ka thënë shefi i CIA-s. /koha

Related posts

Çfarë pritet sot nga Samiti i BE-së me vendet e Ballkanit Perëndimor?

admin

Baerbock: Vendim i shpejtë për furnizimin e Ukrainës me “Taurus”

rezart morina

Ushtria izraelite vret një gazetar tjetër në Gaza

rezart morina