RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Cigaret elektronike rrezik për adoleshentët, Franca ndalon shitjen e tyre

cigaret-elektronike-rrezik-per-adoleshentet,-franca-ndalon-shitjen-e-tyre

Franca është vendosur të ndalojë cigaret elektronike njëpërdorimshme për shkak të rrezikut që ato paraqesin për mjedisin dhe shëndetin publik. Në një intervistë për mediat kryeministrja Élisabeth Borne tha se masa ishte pjesë e një plani të ri kundër duhanit që po hartohej nga qeveria.

Ai pritet të futet në fuqi deri në fund të vitit, thanë aktivistët. Disa vende të tjera në Evropë, përfshirë Gjermaninë, Belgjikën dhe Irlandën, kanë njoftuar ndalime të ngjashme. Mbretëria e Bashkuar gjithashtu thuhet se po shqyrton një të tillë.

Në një dyqan të thjeshtë një cigare elektronike kushton rreth 9 euro më pak se një pako me 20 cigare.

Ata supozohet të ofrojnë rreth 600 fryrje – ekuivalenti i përafërt i 40 cigareve. Por Akademia Kombëtare e Mjekësisë e Francës i përshkroi ato si një “kurth veçanërisht dinake për fëmijët dhe adoleshentët”.

Sipas kryeministres franceze, “ata krijojnë një refleks, një gjest, me të cilin fëmijët mësohen dhe më pas përfundojnë duke u tërhequr nga duhani”.

Aktivistët akuzojnë prodhuesit – shumë prej tyre me bazë në Kinë – se synojnë qëllimisht adoleshentët, duke përdorur ngjyra të ndezura dhe një sërë shijesh që të kujtojnë dyqanin e ëmbëlsirave, për shembull çokollatë dhe lajthi.

Aktivistët kanë theksuar gjithashtu dëmin ekologjik të shkaktuar nga cigaret elektronike të njëpërdorimshme. Në Mbretërinë e Bashkuar, një studim i vitit të kaluar zbuloi se më shumë se një milion pajisje të tilla po hidheshin çdo javë. /euronews

Related posts

Nga 1 tetori, Gjermania me rregulla të reja anti-COVID

admin

Konfiskohen mbi 35 kg marihuanë në Gjakovë, arrestohet një person

admin

Medreseja 486-vjeçare Gazi Husrev Bej, institucioni arsimor i trashëgimisë osmane në Bosnjë dhe Hercegovinë

admin