RTV AHIRETI
Shëndetësi

Cila frutë e thatë përmban më pak sheqer?

cila-frute-e-thate-permban-me-pak-sheqer?

Është e rëndësishme të dini se sheqer shtesë shtohet edhe në varietete të caktuara të frutave gjatë procesit të tharjes

Frutat e thara (të thata) janë një burim i mirë i fibrave dhe vitaminave dhe diçka që nuk duhet të hahet vetëm si një shtesë në tavolinën festive ose të përdoret si dekoratë.

Janë të përshtatshme për një ushqim të shëndetshëm të përditshëm, duke e kombinuar me ushqime të kripura dhe të ëmbla. Përfitimet shëndetësore janë të shumta dhe të ndryshme.

Frutat e thata, frutat e freskëta dhe dyshimet për sasinë e sheqerit

Frutat e freskëta kanë një avantazh ndaj frutave të thata në disa segmente, për shembull, në sasinë e vitaminave. Kjo vlen veçanërisht për vitaminën C, sepse çdo proces përpunimi si dhe trajtimi termik shkatërron sasi serioze të kësaj vitamine. Megjithatë, përmbajtja e mineraleve dhe fibrave ruhet gjatë procesit të tharjes.

Kujdesi është i nevojshëm kryesisht për shkak të sasisë së sheqerit, i cili është veçanërisht e rëndësishme për njerëzit me diabet, obezitet ose sindromë metabolike.

Ka shumë lloje frutash me përmbajtje të ulët sheqeri, disa madje kanë të papërfillshme, por disa janë plot sheqer, pavarësisht nëse i konsumojmë të freskëta apo të thata. Ajo që duhet të dini gjithashtu është se sheqer shtesë i shtohet edhe frutave individuale gjatë procesit të tharjes.

Cila frutë e thatë është zgjidhja më e mirë kur bëhet fjalë për fruktozën

Rrushi i thatë, fiqtë e thatë, boronicat, kajsitë, boronicat, gjethet e thata (patate të skuqura mollë, të cilat po konsumohen gjithnjë e më shumë në vendin tonë), mund të jenë një zëvendësues jashtëzakonisht i shëndetshëm i ushqimeve që jemi të prirur, një shtesë e pjatave dhe sallatave, por edhe një racion që do të na rikthejë energjinë.

Edhe në botën e frutave të thata ka një ndryshim në sasinë e sheqerit. Për shembull, rrushi i thatë përmban më shumë sheqer sesa kajsitë dhe boronicat, megjithëse më shumë sheqer i shtohet boronicës gjatë përpunimit për shkak të aciditetit të tyre të jashtëzakonshëm.

Mollë, rrush të thatë, kajsi, boronicë… Si të zgjidhni frutat e thata më të mira për veten tuaj

Mollët janë ndër frutat me më pak sheqer dhe vetëm uji i lë ato gjatë procesit të tharjes. Mbeten fibrat dietike, vitaminat dhe antioksidantët, si dhe lëndët ushqyese thelbësore.

Kajsitë e thata kanë sasinë më të vogël të sheqerit në krahasim me frutat e tjera të thata të njohura, me një përmbajtje të pasur fibrash, një minimum karbohidratesh dhe një sasi të madhe të vitaminave C dhe A. Avantazhi i tyre është se nuk përmbajnë kolesterol. Për shembull, 100 gramë kajsi të thata kanë 5 herë më pak sheqer sesa e njëjta sasi rrushi.

Kumbullat e thata janë një zgjedhje më e mirë se mangot e thata ose hurmat, pasi përmbajnë një sasi mesatare sheqeri

Gjashtë pyetjet dhe përgjigjet më të zakonshme në lidhje me frutat e thata dhe sasinë e sheqerit

Nutricionistët kanë identifikuar 6 pyetje të shpeshta se cilat fruta të thata kanë më pak sheqer:

1) Ndër frutat e thata të njohura, cili përmban më pak sheqer?

Ato kanë një përmbajtje të ulët të sheqerit natyral dhe thahen natyrshëm pa pasur nevojë të shtojnë ëmbëltues artificialë.

3) Sa është përmbajtja e sheqerit në kajsitë e thata në krahasim me frutat e tjera të thata (rrush të thatë, boronicë të thata…)?

Kajsitë e thata kanë një përmbajtje më të ulët sheqeri në krahasim me rrushin e thatë dhe boronicat e thata, sepse sasi të tjera sheqeri shpesh shtohen në rrush të thatë dhe boronicë të thatë për të rritur ëmbëlsinë e tyre.

4) Kajsi të thata apo mango të thata?

Kajsitë e thata, sepse mango ka sheqer më natyral dhe të shtuar.

5) Cilat janë përfitimet shëndetësore të zgjedhjes së frutave të thata me përmbajtje më të ulët sheqeri?

Përzgjedhja e duhur e frutave të thata me përmbajtje më të ulët sheqeri është me përfitim të madh për ata që duhet të monitorojnë marrjen e tyre të sheqerit. Sigurisht që është më e rëndësishme të shmangni frutat me sheqerna artificiale të shtuara.

6) Cila është marrja e rekomanduar ditore e frutave të thata për një të rritur mesatar?

Marrja e rekomanduar ditore e frutave të thata mund të ndryshojë në varësi të nevojave individuale dhe marrjes totale të kalorive. Megjithatë, një grusht frutash të thata në ditë mund të jetë një sasi e arsyeshme për shumicën e të rriturve. Është e rëndësishme të balanconi sasinë e frutave të thata me ushqimet e tjera jo vetëm për shkak të sasisë së sheqerit, por edhe për shkak të kalorive.

7) A ka alternativa natyrale për shtimin e sheqernave artificiale në fruta të thata.

Po. Alternativat natyrale janë bananet e pjekura ose disa hurma të pjekura.

Related posts

Celularët po vrasin fëmijët! Çfarë të bëjmë për këtë?

RTI

7 ushqime që mendoni se ju bëjnë të humbni peshë, por në fakt ju shëndoshin

admin

Diabetikët nuk duhet t’i hedhin farat e shalqirit, kjo është arsyeja

admin