RTV AHIRETI
Shëndetësi

Cilët persona nuk duhet asnjëherë të konsumojnë xhenxhefil?

cilet-persona-nuk-duhet-asnjehere-te-konsumojne-xhenxhefil?

Xhenxhefili është një nga ushqimet më medicinale që përdoret për të trajtuar një sërë sëmundjesh dhe çrregullimesh.

Shumë njerëzve u pëlqen të pinë çaj xhenxhefili dhe një nga kombinimet e preferuara është çaji i xhenxhefilit me mjaltë, limon dhe hudhër, për të përmirësuar imunitetin.

Megjithatë, duhet konsumuar me kujdes pasi xhenxhefili nuk i përshtatet të gjithëve. Ka njerëz që nuk duhet të konsumojnë xhenxhefil, veçanërisht ata me probleme të caktuara shëndetësore.

Xhenxhefil dhe ilaçe për presionin e gjakut

Disa medikamente për të kontrolluar nivelet e presionit të gjakut mund të ndërveprojnë me xhenxhefilin. Niveli i presionit pastaj bëhet shumë i ulët, kështu që ritmi i zemrës mund të shqetësohet. Nëse jeni duke marrë ilaçe për presionin e gjakut, mos përdorni xhenxhefil pa u konsultuar më parë me mjekun tuaj.

Xhenxhefil dhe gurë në tëmth

Opinionet janë të ndara, me disa ekspertë që rekomandojnë përdorimin e xhenxhefilit për heqjen e gurëve në tëmth, ndërsa të tjerë besojnë se është më mirë ta shmangni atë fare. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të flisni me mjekun tuaj përpara se të filloni të konsumoni xhenxhefil. Nëse ai miraton, shikoni sasinë.

Xhenxhefili hollon gjakun, që do të thotë se duhet të shmanget nga njerëzit që marrin ilaçe kundër mpiksjes ose kanë çrregullime të gjakderdhjes.

Related posts

Përdoruesit e PS5 mund të hyjnë në sesione multi-player me një lidhje

admin6

Më shumë vizita mjekësore edhe në Vlorë! Shtohet fluksi i atyre që kërkojnë ndihmë

admin

Çka duhet të dini për brokolin?

admin