RTV AHIRETI
Shëndetësi

Cili nga grupet e gjakut është më i rrezikuar nga sulmet e zemrës? Zbulojeni tani

cili-nga-grupet-e-gjakut-eshte-me-i-rrezikuar-nga-sulmet-e-zemres?-zbulojeni-tani

Sipas hulumtimeve të fundit, njerëzit me një nga llojet e grupit të gjakut A kanë më shumë gjasa të kenë një goditje para moshës 60 vjeçare sesa njerëzit të cilët I përkasin një grupi gjaku tjetër.

Llojet e gjakut përshkruajnë shumëllojshmërinë e pasur të kimikateve të shfaqura në sipërfaqen e rruazave tona të kuqe të gjakut. Ndër më të njohurat janë A dhe B, të cilat mund të jenë të pranishme së bashku si AB dhe 0. Edhe brenda këtyre grupeve të mëdha të gjakut, ka ndryshime tinëzare që vijnë si pasojë e mutacioneve të gjeneve përgjegjëse. Ky kërkim tregoi gjithashtu një lidhje të qartë midis gjenit të nëngrupit A1 dhe goditjes së hershme.

Studiuesit mblodhën të dhëna nga 48 studime gjenetike, të cilat përfshinin rreth 17,000 njerëz që kishin pasur një goditje në tru dhe gati 600,000 njerëz në një grup kontrolli që nuk kishin pasur një hemorragji cerebrale. Të gjithë pjesëmarrësit shkonin në moshë nga 18 në 59 vjeç.

Studimi zbuloi se njerëzit me grupin A të gjakut kishin 16 për qind më shumë gjasa të kishin një goditje para moshës 60 vjeç, në krahasim me ata me tipe të tjera gjaku. Për ata në grupin O1, rreziku ishte 12% më i ulët.

Goditjet në të rinjtë janë më pak të prirura të shkaktohen nga depozitat e yndyrës në arterie (një proces i quajtur atherosclerosis) dhe më shumë gjasa për t’u shkaktuar nga faktorë të lidhur me mpiksjen, përfunduan autorët.

Related posts

​Ushqimet më të mira dhe më të këqija për mëlçinë

rezart morina

Dobitë shëndetësore që sjell karrota

admin

Hiperaktiviteti te fëmijët/ Psikologët shkollorë këshillojnë

admin