RTV AHIRETI
Shëndetësi

Dëmton zemrën: Eliminoni këtë ushqim nga dieta juaj

demton-zemren:-eliminoni-kete-ushqim-nga-dieta-juaj

Një studim i ri pohon se eliminimi i sheqerit nga dieta për vetëm nëntë ditë mund të përmirësojë ndjeshëm shëndetin, raporton Independent.

Studimi, i cili u botua në një revistë, zëvendësoi marrjen e sheqerit në 43 fëmijë obezë me niseshte dhe pretendon se ka vërtetuar se sheqeri është i dëmshëm për shëndetin, jo për shkak të kalorive, por për shkak të përpjekjeve metabolike.

Autori i studimit Robert Lustig, një endokrinolog pediatrik në Spitalin e Fëmijëve në San Francisko, tha se studimi zbuloi se gjatë ndjekjes së dietës së re, nivelet e kolesterolit u përmirësuan dhe nivelet e insulinës u ulën te pjesëmarrësit në studim.

“Gjithçka është përmirësuar. Këto gjetje mbështesin idenë se është thelbësore që prindërit të monitorojnë marrjen e sheqerit nga fëmijët e tyre dhe të jenë të vetëdijshëm për efektet shëndetësore të ushqimeve që hanë fëmijët e tyre”, tha ai.

Hulumtimi i Lustig sfidon teorinë e mbështetur nga kompanitë shumëkombëshe, duke argumentuar se obeziteti nuk është rezultat i marrjes së sheqerit, por rezultat i marrjes së tepërt të kalorive. 

Lustig i kushtoi vëmendje të veçantë kësaj dhe gjatë hulumtimit ata ruajtën peshën e fëmijëve, dhe ata që humbën peshë u inkurajuan të hanin më shumë.

“Kaloritë nga sheqeri janë më të këqijat, sepse ato kthehen në yndyrë në mëlçi, duke rritur rezistencën ndaj insulinës dhe duke rritur rrezikun e diabetit dhe sëmundjeve të zemrës dhe mëlçisë”, tha Lustig.

Related posts

Si mund të ndikojë mëngjesi në ditën tuaj të punës?

admin

Rreziku që sjell migrena

rezart morina

Numër i lartë i rasteve me COVID-19, publikohet raporti i fundit

admin