RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Dënimi i një gruaje nxit trazirat në Leipzig të Gjermanisë

denimi-i-nje-gruaje-nxit-trazirat-ne-leipzig-te-gjermanise

Kanë shpërthyer trazirat në qytetin lindor të Gjermanisë, Leipzig, teksa demonstruesit protestuan kundër dënimit me burg ndaj një aktivisteje për pjesëmarrje në sulmet ndaj neonazistëve të dyshuar dhe ekstremistëve të tjerë të krahut të djathtë.

Disa barrikada të bëra nga kosha plehrash dhe paleta janë djegur. Protestuesit hodhën gjithashtu fishekzjarrë dhe policia kreu një numër bastisjesh për të shpërndarë turmat. Gjykata shtetërore e Dresdenit e ka dënuar Lina E. për anëtarësim në një organizatë kriminale dhe lëndime të rënda trupore, duke e dënuar me pesë vjet e tre muaj burgim.

Disa orë më vonë, gjykata ka njoftuar se ajo ishte liruar në kushte të papërcaktuara pasi kishte kaluar rreth dy vjet e gjysmë në paraburgim para vendimit. /koha

Related posts

Forcat izraelite në tremujorin e parë të 2023, vranë 7 palestinezë dhe qindra arrestuan në Kuds

rezart morina

Forcat italiane shpëtojnë anijen turke nga piratët, momente dramatike në det! – VIDEO

rezart morina

Ministri Damka priti delegacionin e MTI-së nga Turqia, të gatshëm për bashkëpunime

admin