RTV AHIRETI
Shëndetësi

Dhimbja do të zhduket për 30 sekonda: Mënyra natyrale për të lehtësuar dhimbjen e dhëmbit

dhimbja-do-te-zhduket-per-30-sekonda:-menyra-natyrale-per-te-lehtesuar-dhimbjen-e-dhembit

Dhimbja e dhëmbit ju thotë vetëm një gjë, është koha për të vizituar dentistin.

Mund të tregojë gjithashtu probleme shëndetësore që nuk lidhen drejtpërdrejt me dhëmbët, prandaj rekomandohet shumë ekzaminimi.

Megjithatë, kur një dhëmb dhemb, nuk mund të bësh shumë. Vizita tek dentisti, si dhe çdo ndërhyrje, nuk është e mundur nëse ka një lloj inflamacioni dhe ënjtjeje.

Në ato momente, ju ndoshta mendoni vetëm se si të lehtësoni dhimbjen. Përveç marrjes së disa ilaçeve kundër dhimbjeve, mund të provoni edhe ilaçe shtëpiake, për të cilat shumë pretendojnë se funksionojnë.

Ujë i kripur

Uji i kripur është një dezinfektues natyral dhe shpëlarja e gojës me këtë tretësirë ​​mund të largojë edhe mbetjet e ushqimit që janë ngecur mes dhëmbëve dhe që mund të jenë burim i dhimbjes së dhëmbit. Mjafton të përzieni gjysmë luge çaji kripë në një gotë me ujë të ngrohtë dhe të shpëlani gojën.

Qeset e çajit

Qeset e çajit me mente mund të jenë efektive për qetësimin e mishrave të dhëmbëve të ndjeshëm dhe lehtësimin e dhimbjes së dhëmbit. qeskën e përdorur të çajit e lini të ftohet pak dhe më pas vendoseni sa është e ngrohtë në vendin e lënduar.

Hudhra

Hudhra është një ilaç popullor dhe një zgjidhje tradicionale për shumë probleme shëndetësore. Jo vetëm që vret në mënyrë efektive bakteret, por është gjithashtu i aftë të lehtësojë dhimbjen. Ju duhet vetëm të shtypni një thelpi hudhër dhe ta aplikoni në zonën e dhimbshme, ose mund ta përtypni gjithashtu.

Ekstrakti i vaniljes

Ekstrakti i vaniljes përmban alkool, i cili mund të jetë efektiv në lehtësimin e dhimbjeve. Para përdorimit, duhet të siguroheni që nuk është vanilje me aromë, por natyrale. Aplikoni një sasi të vogël të ekstraktit të vaniljes në një top pambuku ose gisht, më pas vendoseni këtë lloj veshjeje në zonën biologjike. Është e nevojshme të përsëritet procedura disa herë në ditë.

Karafil dhe vaj kokosi

Disa thonë se efektet e para të kësaj metode ndihen tashmë pas 30 sekondash. Mjafton të përzieni gjysmë luge çaji me karafil të bluar dhe vaj kokosi dhe ta aplikoni në zonën që ju dhemb. Pluhuri i karafilit përmban eugenol, i cili lehtëson dhimbjet, ndërsa vaji i kokosit ka veti të caktuara antimikrobike.

Related posts

Mos e hidhni më! Ja si ta përdorni llumin e kafes turke

rezart morina

Si ndikon konsumimi i tepërt i mishit te jetëgjatësia

admin

Çfarë mund të hani para palestrës!

admin