RTV AHIRETI
Shëndetësi

Dieta mesdhetare dhe mënyra e jetesës janë të lidhura me rrezikun më të ulët të kancerit dhe vdekjes

dieta-mesdhetare-dhe-menyra-e-jeteses-jane-te-lidhura-me-rrezikun-me-te-ulet-te-kancerit-dhe-vdekjes

Studimi i fundit thotë se jë dietë mesdhetare nuk është një ide e mirë vetëm për njerëzit që jetojnë pranë Detit Mesdhe.

Përveç ndjekjes së një diete mesdhetare, një qëndrim ‘mesdhetar’ ndaj ushqimit dhe të ngrënit është edhe më i rëndësishëm, shkruan MedicalNews,.

Një dietë kryesisht me bazë bimore, në të cilën proteinat shtazore luajnë një rol më të vogël sesa në dietat perëndimore.

Gjithashtu studimi zbulon se respektimi më i lartë i dietës mesdhetare dhe stilit të jetesës shoqërohet me një rrezik 29 për qind më të ulët të vdekshmërisë nga të gjitha shkaqet dhe një rrezik 28 për qind më të ulët të kancerit në krahasim me njerëzit që ndjekin më pak dietën dhe stilin e jetesës.

Related posts

Është një nga diagnozat më të përhapura, mjekja Alketa Ajazi tregon si shfaqet strabizmi te fëmijët

rezart morina

Ndryshimet klimaterike nxisin dhimbjen e kokës

admin

A mund të pini ujë shiu pa e zier atë?

rezart morina