RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Diplomohet grupi i parë shofereve të trenave në Arabinë Saudite- VIDEO

diplomohet-grupi-i-pare-shofereve-te-trenave-ne-arabine-saudite-video

Më shumë se 30 gra saudite janë diplomuar për t’u bërë shoferet e para femra të trenit në mbretërinë e Gjirit.

Autoriteti hekurudhor i Arabisë Saudite njoftoi të dielën diplomimin e 32 grave që do të ngasin trenat e shpejtë midis qyteteve të shenjta të Mekës dhe Medinës.

Hekurudhat e Arabisë Saudite thanë në Twitter: “32 lidere femra saudite u nisën me shpejtësi të plotë për të përmbushur ëndrrën e tyre të madhe për të drejtuar një nga trenat më të shpejtë në botë”.

Ato do të ngasin trenat në hekurudhën elektrike të shpejtësisë së lartë Haramain Express, e cila ka një gjatësi prej 450 km dhe një shpejtësi operacionale prej 300 km në orë, sipas faqes së internetit të linjës së trenit.

E nisur në vitin 2018, hekurudha Haramain lidh Mekën dhe Medinën – vendet e para dhe të dyta më të shenjta të Islamit respektivisht.

Shpallja e konkursit për të rekrutuar femra drejtuese treni në shkurt të vitit të kaluar tërhoqi deri në 28,000 aplikante.

Mundësitë e punësimit për gratë saudite deri vonë kanë qenë të kufizuara në kujdesin shëndetësor, arsim dhe disa sektorë të tjerë të përzgjedhur, në përputhje me rregullat e ndarjes gjinore të vendit. Gratë nuk u lejuan as të ngasin makinën në mbretëri deri në vitin 2018.

Arabia Saudite ka bërë ndryshime të mëdha në çështjet gjinore viteve të fundit. /mesazhi

Related posts

Qeveria palestineze në mbledhje të jashtëzakonshme pas sulmit të Izraelit në Jenin

admin

Urdhri për transferimin e lëndës nga Kosova në Hagë: Gjykata Speciale jep detaje

admin

Rama dhe Zelensky nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi

admin