RTV AHIRETI
Shëndetësi

Disa kuriozitete për shalqirin, frutin tipik të verës

disa-kuriozitete-per-shalqirin,-frutin-tipik-te-veres

Meqenëse jemi në stinën e verës ja disa kuriozitete për shalqirin:

Ka rreth 95% ujë;

Ai mendohet të jetë kultivuar mbi 4000 mijë vite më parë në Afrikën Verilindore;

Fruti është i pasur me vlera ushqyese, vitamina A dhe C dhe antioksidantë;

Mendohet se përmirëson mjaft zemrën;

Redukton inflamacionet dhe stresin;

Ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve muskulore;

Përmirëson lëkurën dhe e bën më të shëndetshme.

Related posts

Mjekët rekomandojnë 6 gjëra të thjeshta që mund të parandalojnë 80% të infarkteve

rezart morina

Celularët janë vatër infeksioni për përdoruesit

admin

Ky është fruti i mrekullive, mëlçia juaj bëhet 20 vite më e re

admin6