RTV AHIRETI
Shëndetësi

Disa të dhëna interesante për sëmundjen e migrenës

disa-te-dhena-interesante-per-semundjen-e-migrenes

Migrena është një formë kronike që ka një impakt mbi cilësinë e jetës së pacientëve, këta njerëz kanë dyfish mundësinë për të vuajtur depresionin, ankthin dhe dhimbjen kronike.

Po ashtu dhe çrregullimet respiratore dhe faktorë risku kardiovaskularë, kjo është arsyeja që kanë më shumë nevojë për vëmendje shëndetësore.

Disa nga të dhënat më interesante për këtë sëmundje i gjeni më poshtë:

Sipas OBSh-së migrena është një nga 20 sëmundjet më invalide që ekzistojnë.

Migrena ndahen në episodike (të paktën 15 ditë pa dhimbje në muaj) dhe kronike (duke nisur nga 15 ditë në muaj përgjatë të paktën tre muajve).

Pacientët kanë zakonisht mes 1 dhe 4 krizave mujore me një kohëzgjatje prej 4-72 orë.

4% e pacientëve që bëjnë një konsultë tek neurologu e bëjnë për shkak të një migrene kronike.

80% e pacientëve prezantojnë krizat e para gjatë moshës 30 vjeçare.

Related posts

Gjashtë shenja paralajmëruese të tumorit të trurit

admin

Perimet e janarit që duhet t’i keni në shtëpi

admin

6 këshilla për të mposhtur varësinë nga kafeina

rezart morina