RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Disa vende muslimane sot festojnë ditën e parë të Fitër Bajramit

disa-vende-muslimane-sot-festojne-diten-e-pare-te-fiter-bajramit

Muslimanët në Iran, Pakistan, Libi, Indonezi, Indi, Oman, Irak, Malajzi dhe disa vende të tjera të rajonit festojnë sot ditën e parë të Fitër Bajramit, transmeton Anadolu.

Ndryshe nga vendet ku muslimanët dje filluan të festojnë Bajramin treditor, besimtarët muslimanë në vendet e Lindjes dje agjëruan ditën e fundit të Ramazanit me vendim të komuniteteve islame atje dhe sot festuan një nga festat më të mëdha fetare, Fitër Bajramin.

Ka dallime në kalendarin islam, i cili është formuar në bazë të shfaqjes së Hënës së re, kështu që shumë vende kanë vendosur që dita e parë e Bajramit të bie sot, e shtunë.

Besimtarët muslimanë në Iran falën namazin e Fitër Bajramit në xhamitë e vendit.

Lideri iranian, Ali Khamenei udhëhoqi namazin e Bajramit, pas një pauze trevjeçare për shkak të pandemisë së koronavirusit, në xhaminë “Imam Khomeini” në Teheran.

Related posts

Ushtari i FSK-së: Nxorëm vajzën 2 vjeçe nga gërmadhat, njohu familjarët dhe qeshi

admin

Propozohet heqja e vizave për shtetasit e Kosovës që kanë pasaporta të Serbisë

rezart morina

Maqedonia e Veriut do të importojë fuqi punëtore nga vendet e tjera

admin