RTV AHIRETI
Shëndetësi

Dobitë shëndetësore që sjell karrota

dobite-shendetesore-qe-sjell-karrota

Përveç që konsumohen si ushqim, karrotat janë kultivuar për të shërbyer edhe si mjekim për trajtimin e shumë sëmundjeve.

Më poshtë keni disa dobi që mund të merrni nga karrotat.

Karrota ka më pak kalori dhe nuk përmban yndyrë.

Përdorimi i tyre mund t’ju japë doza të larta të vitaminës A të cilat ndihmojnë për një lëkurë më të mirë.

Karrotat gjithashtu janë të mira edhe për sytë sepse ato përmirësojnë shikimin.

Përveç këtyre, disa studime kanë treguar se konsumimi i karrotave mund ta zvogëlojë rrezikun e kancerit të mushkrive dhe të gjirit.

Related posts

Ja sa gota ujë duhet të pimë në të vërtetë në ditë

rezart morina

3 arsye pse duhet ta zëvendësoni kafen me ҫajin e zi

admin

A hani hurma? Është fruti më i shëndetshëm në botë për një arsye

admin