RTV AHIRETI
Shëndetësi

Duhet apo jo ta ruajmë në frigorifer? Ekspertët tregojnë gabimin që kemi bërë deri më sot me shalqirin

duhet-apo-jo-ta-ruajme-ne-frigorifer?-ekspertet-tregojne-gabimin-qe-kemi-bere-deri-me-sot-me-shalqirin

Vapa e madhe na detyron që shumicën e ushqimeve t’i fusim në frigorifer, madje edhe shalqinjtë, por në fakt ne bëjmë një gabim të madh. Në të vërtetë, siç thonë ekspertët, shalqirin duhet mbajtur në temperaturë dhome, në mënyrë që të ruajë të gjithë përbërësit ushqyes me të cilët është i pasur. Kur është i ftohtë, shalqiri humb shumicën e vitaminave dhe të materieve ushqyese.

Edhe një gjë e kanë zbuluar shkencëtarët. Shalqiri vazhdon të prodhojë vitamina dhe materie ushqyese edhe pasi që të jetë këputur nga rrënja, mirëpo sërish, vetëm nëse e mbani në temperaturë dhome. Kur e fusin në frigorifer, ai proces ngadalësohet dukshëm.

Prandaj, shalqinjtë duhet blerë aq sa keni llogaritur që do t’i hani dhe duhet konsumuar menjëherë.

Është i pasur me gjëra të shumta ushqyese si p.sh., vitaminat A dhe C, betakaroten, likopen, hekur, zink dhe shumë minerale të tjera.

Related posts

Mos e hiqni bukën nga dieta juaj, por zgjidhni të duhurën!

admin

Specializimet në mjekësi/ Kërkohet më shumë dermatologjia, bien kërkesat për kirurgji

rezart morina

Të tretët në Europë, sa kg oriz ha çdo shqiptar në vit

admin