RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Duke lavdëruar reformat sociale në Arabinë Saudite, Ministri i Jashtëm Italian thotë se Roma është gati të mbështesë mbretërinë

duke-lavderuar-reformat-sociale-ne-arabine-saudite,-ministri-i-jashtem-italian-thote-se-roma-eshte-gati-te-mbeshtese-mbreterine

Ministri i Jashtëm i Italisë, Luigi Di Maio, ka theksuar rëndësinë e konsolidimit të marrëdhënieve historike të vendit të tij me Arabinë Saudite përpara vizitës së tij në Mbretërinë të dielën.

Duke folur ekskluzivisht për Arab News, ai tha se të dyja qeveritë ishin plotësisht të lidhura dhe ndanin interesa të përbashkëta dhe prioritete strategjike që siguruan themelet për një marrëdhënie gjithëpërfshirëse afatgjate.

Ndërsa në Riad, Di Maio do të shqyrtojë disa aspekte të marrëdhënieve saudito-italiane dhe mënyrat për t’i forcuar ato, përveç diskutimit të çështjeve rajonale dhe ndërkombëtare me interes të përbashkët.

Ai vuri në dukje se Italia do të organizojë ngjarje festive më vonë këtë vit për të shënuar 90 vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis dy kombeve. Italia ishte një nga vendet e para që njohu statusin e Mbretërisë.

Di Maio vuri në dukje se Italia dhe Arabia Saudite ndanë “lidhje të thella historike” dhe tha se ai ishte “i kënaqur” që po kthehej në Mbretëri pas vizitës së tij të fundit në janar 2021, “kur edhe unë pata privilegjin të vizitoja vendin e mrekullueshëm turistik AlUla. .”

Ai vuri në dukje se bashkëpunimi i Romës me Riadin ishte “rritur gjatë viteve në të gjitha fushat”, duke përfshirë bashkëpunimet politike, kulturore, shkencore dhe teknologjike dhe partneritetet sektoriale.

Gjatë vitit 2021, tregtia dypalëshe midis dy vendeve arriti në 8.6 miliardë dollarë, një rritje prej 32.9 për qind në vitin 2020. Italia është furnizuesi i shtatë më i madh i mallrave të Arabisë Saudite dhe Mbretëria renditet e 21-ta në mallrat e furnizuara në Itali. Arabia Saudite siguron afërsisht 9 për qind të importeve të naftës të Italisë. /mesazhi

Related posts

Rama në Këshill të Evropës: Biden e quante Thaçin “George Washington”, ai u arrestua pa asnjë akuzë

admin

British Airways shton opsionin e hixhabit në koleksionin e ri të uniformave

admin

Ministrat e rajonit mblidhen për mëngjes në Slloveni, aty është edhe Donika Gërvalla

rezart morina