RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Dy palestinezë plagosen nga të shtënat e forcave izraelite në Bregun Perëndimor

dy-palestineze-plagosen-nga-te-shtenat-e-forcave-izraelite-ne-bregun-perendimor

Dy palestinezë u plagosën nga të shtënat izraelite gjatë një bastisjeje ushtarake në Bregun Perëndimor të pushtuar, transmeton Anadolu Agency (AA).

Forcat izraelite rrethuan një shtëpi në qytetin e Nablusit për të arrestuar një baba palestinez dhe djalin e tij, duke shkaktuar përleshje me banorët vendas, thanë dëshmitarët okularë.

Shoqata e Gjysmëhënës së Kuqe Palestineze tha se dy palestinezë u plagosën nga të shtënat izraelite dhe 15 të tjerë pësuan asfiksi të përkohshme nga bombolat e gazit të hedhura nga forcat izraelite.

Tensionet kanë qenë të larta në Bregun Perëndimor në javët e fundit pas bastisjeve të përsëritura izraelite për të arrestuar persona që ata i quajnë “palestinezë të kërkuar” ose për të prishur shtëpitë palestineze. Bastisjet shpesh ndezin përleshje me palestinezët, duke shkaktuar edhe viktima.

Related posts

Tërnava: Të lutemi për paqen e harmoninë në Kosovë dhe gjithë botën

admin

Erdogan: Turqia t’i kërkojë KS të OKB-së dhe IAEA të verifikojnë nëse Izraeli ka armë bërthamore

admin6

Presidenti kinez: Kina do të forcojë bashkëpunimin me Iranin

admin