RTV AHIRETI
Lajme

Dy paqeruajtës të OKB-së vriten në Mali

dy-paqeruajtes-te-okb-se-vriten-ne-mali

Dy paqeruajtës të OKB-së u vranë dhe katër të tjerë u plagosën në një sulm të kryer nga “persona të armatosur të paidentifikuar” në Mali, tha OKB-ja, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë të premten, misioni i OKB-së në Mali, MINUSMA, tha: “Një sulmues u neutralizua…Një Forcë e Reagimit të Shpejtë e MINUSMA-s u dërgua menjëherë për të siguruar zonën”.

El-Ghassim Wane, kreu i MINUSMA-s, u citua në deklaratë të ketë thënë se ai është “thellësisht i tronditur” nga ky “akt i urryer”, të cilin ai e ka dënuar ashpër.

“Pavarësisht mjedisit të vështirë operacional mbizotërues, MINUSMA nuk do të kursejë asnjë përpjekje për të kryer mandatin e saj”, ka shtuar Wane.

Misioni Shumëdimensional i Kombeve të Bashkuara për Stabilizim të Integruar në Mali (MINUSMA) u krijua në vitin 2013 me Rezolutën 2100 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së “për të mbështetur proceset politike në atë vend dhe për të kryer një sërë detyrash të lidhura me sigurinë”.

Related posts

Në PE evidentohet se Serbia e ka shkelur marrëveshjen duke votuar kundër Kosovës

admin

Gjermania paralajmëron se do të ketë mungesa lokale të naftës pas ndalimit të importeve ruse nga BE

admin

Kontesti ndërmjet Kishës Ortodokse Serbe dhe asaj maqedonase përfundoi zyrtarisht

rezart morina