RTV AHIRETI
Kuzhinë

Ëmbëlsirë karameleje me mjaltë: Biskotë më shije mbresëlënëse!

embelsire-karameleje-me-mjalte:-biskote-me-shije-mbreselenese!

Kjo biskotë është ëmbëlsira më e përsosur për fëmijët tuaj

Për më tepër mund ta përgatisni shumë shpejt, pa shumë mund.

Përbërësit:

– 3 lugë sheqer;
– 3 pika lëng limoni;
– 2 vezë;
– 60 g sheqer;
– 250 ml qumësht.

Për pjesën e dytë:

– 2 vezë;
– 100 g sheqer;
– 50 g miell;
– pak pluhur për ëmbëlsira.

Përgatitja:

Në një tenxhere shkrini 3 lugë sheqer dhe qitni në një tepsi të vogël.

Tundni 2 vezë me 250 ml qumësht dhe qitni karamele.

Tundni 2 vezë me 100 g sheqer dhe shtoni miellin dhe bashkoni mirë, bën edhe pak pluhur për ëmbëlsira.

Në mënyrë të barabartë qitni qumështin në tepsi.

Tepsinë vendoseni në një tepsi pak më të madhe dhe në të qitni gjysmë centimetri ujë të vluar.

Piqeni në 200 gradë Celsius rreth 50 minuta, para përfundimit mbuloni me folie.

Ëmbëlsirën e ftohur kthejeni mbrapsht në pjatë.

Shijojeni! – transmeton Telegrafi.

The post Ëmbëlsirë karameleje me mjaltë: Biskotë më shije mbresëlënëse! appeared first on Telegrafi.

Related posts

Sallatë me mish të grirë dhe lakër

admin6

Pasi ta shikoni këtë video se si prodhohen, vështirë se do t’i konsumoni më salçiçet

admin

Receta për ‘muffin’ pa gluten dhe pa alergjenë

admin