RTV AHIRETI
LajmeLajmetRajon dhe Botë

Erdogan bisedë telefonike me Zelenskyn: “Dëshira më e madhe” e Turqisë është vendosja e paqes në Ukrainë

erdogan-bisede-telefonike-me-zelenskyn:-“deshira-me-e-madhe”-e-turqise-eshte-vendosja-e-paqes-ne-ukraine

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan dhe homologu i tij ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, kanë realizuar një bisedë telefonike në të cilën diskutuan zhvillimet e fundit në luftën e vazhdueshme Rusi-Ukrainë, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Duke theksuar se tryeza e negociataave duhet të mbahet e hapur pasi zgjidhja mes Ukrainës dhe Rusisë do të arrihet vetëm përmes diplomacisë, presidenti Erdogan deklaroi se Türkiye është e gatshme të japë çdo mbështetje, përfshirë lehtësimin dhe ndërmjetësimin në Procesin e Istanbul-it”, njoftoi Drejtoria Turke e Komunikimeve.

Më tej, thuhet se Erdogan theksoi se dëshira më e madhe e Türkiye-s është vendosja e paqes në Ukrainë dhe se Türqia vazhdon të punojë në planin e Kombeve të Bashkuara (OKB) që synon të sigurojë që drithërat e Ukrainës të arrijnë tregjet botërore.

Presidenti turk gjithashtu falënderoi presidentin ukrainas për urimin e Bajramit që Zelenskyy e bëri në gjuhën turke në një video-mesazh me rastin e Kurban Bajramit.

Related posts

Forcat izraelite vrasin një palestinez në Bregun Perëndimor të pushtuar

admin

Në PE evidentohet se Serbia e ka shkelur marrëveshjen duke votuar kundër Kosovës

admin

Paralajmërohen greva në 3 aeroporte të Gjermanisë për të enjten dhe premten

admin