RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Erdoğan: Duke vrarë 14 mijë fëmijë të pafajshëm në Gaza, Izraeli e ka kaluar Hitlerin

erdogan:-duke-vrare-14-mije-femije-te-pafajshem-ne-gaza,-izraeli-e-ka-kaluar-hitlerin

Duke vrarë mbi 14.000 fëmijë të pafajshëm në Gaza, Izraeli tashmë ka tejkaluar liderin nazist Adolf Hitler, tha sot presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan, raporton Anadolu

Me mbështetjen e pakushtëzuar nga Perëndimi, Izraeli po kryen masakra që mbeten shenja turpi në historinë njerëzore, si në Gaza, ashtu edhe në Bregun Perëndimor, tha Erdoğan në një takim të grupit parlamentar të Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AK).

Duke thënë se askush nuk mund të vërë në dyshim ndjeshmërinë e Turqisë ndaj çështjes palestineze, Erdoğan theksoi se kauza palestineze i ka dhënë jetës së tij kuptim të ri.

“Për sa kohë që Allahu të më japë jetë, unë do të vazhdoj të mbroj luftën e Palestinës dhe do të jem zëri i popullit të shtypur palestinez”, shtoi Erdoğan.

Duke krahasuar luftën e grupit të rezistencës palestineze Hamas me Luftën Turke për Pavarësi mbi 100 vjet më parë, Erdoğan tha: “Ne e dimë mirë se ka një çmim për të paguar duke e thënë këtë gjë”.

Izraeli ka zhvilluar një ofensivë ushtarake vdekjeprurëse në Gaza që nga një inkursion ndërkufitar nga grupi palestinez Hamas më 7 tetor 2023, në të cilin Tel Avivi thotë se janë vrarë 1.200 njerëz.

Pothuajse 33.900 palestinezë, kryesisht gra dhe fëmijë, janë vrarë që atëherë në enklavë nga sulmet izraelite dhe rreth 76.600 të tjerë janë plagosur, përveç shkatërrimit në masë dhe mungesës së nevojave.

Lufta izraelite ka shtyrë 85 për qind të popullsisë së Gazës në zhvendosje të brendshme, krahas një bllokade gjymtuese ndaj shumicës së ushqimeve, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60 për qind e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar, sipas OKB-së.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND). Një vendim i përkohshëm në janar urdhëroi Tel Avivin të ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

Related posts

India kufizime të reja për eksportin e orizit

rezart morina

Ushtria izraelite nuk është në gjendje të përparojë në zonën e Khan Younis

rezart morina

Ukraina: Forcat ruse sulmuan portin dhe magazinat e drithërave në Odessa

rezart morina