RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Erdoğan: Turqia ndër vendet e shquara në sektorin e aviacionit

erdogan:-turqia-nder-vendet-e-shquara-ne-sektorin-e-aviacionit

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se vendi i tij është bërë një nga vendet e shquara në sektorin e aviacionit, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Jo vetëm aeroporti i Stambollit, por secili prej aeroporteve tanë, të cilët i kemi rritur nga 26 në 57, u lë përshtypje vizitorëve me komoditetin, teknologjinë, arkitekturën dhe objektet e tjera. Turqia, e cila kishte një prani të kufizuar në fushën e aviacionit deri 15-20 vjet më parë, është ndër vendet e shquara në këtë sektor sot”, tha Erdoğan në një video-mesazh drejtuar samitit ekzekutiv të kompanisë ‘Turkish Airlines’.

Erdoğan shtoi se pavarësisht se sektori i aviacionit është prekur negativisht për shkak të pandemisë së koronavirusit dhe konflikteve rajonale për tre vitet e fundit, Turqia i mbijetoi krizës me dëmet më të vogla falë masave dhe praktikave inovative të kompanisë ‘Turkish Airlines’ të zbatuara gjatë asaj periudhe.

“Ashtu siç Turqia ka menaxhuar me sukses aspektin shëndetësor të pandemisë, ajo gjithashtu ka arritur të njëjtin sukses në transportin ajror”, tha Erdoğan.

Related posts

Zgjedhjet në Francë, kryeministri Gabriel Attal: Përpjekjet për të parandaluar ekstremin e djathtë për të marrë një shumicë votash mund të kenë sukses!

admin

Blinken në OKB: Rusia po përdor urinë si ‘armë’, po bën krime lufte

rezart morina

Kush do të bëhet kryeministër? Franca përballë paqartësive mbi formimin e qeverisë së re

admin