RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Escobar, Lajçak dhe këshilltarët e Lartë fillojnë takimin me Kurtin

escobar,-lajcak-dhe-keshilltaret-e-larte-fillojne-takimin-me-kurtin

Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti i kanë shkuar në takim një delegacion i zyrtarëve të lartë të Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës për të dinamizuar dialogun Kosovë-Serbi.

Përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, bashkë me këshilltarët për politikë të jashtme të kancelarit gjerman, Olaf Scholz, presidentit të Francës, Emmanuel Macron dhe këshilltarin diplomatik të kryeministres së Italisë, Francesco Maria Talò, si dhe i dërguari i posaçëm i ShBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, i shkuan të takim Kurtit në objektin qeveritar.

Kjo vizitë e nivelit të lartë vjen në vazhdën e paralajmërimeve për arritjen e një marrëveshje bazë ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, mbi bazën e planit të BE-së, apo ashtuquajturin plani franko-gjerman për dialogun.

Pas vizitës me Kurtin, delegacioni BE-ShBA do të vizitojnë Beogradin, ku pritet të takohen edhe me presidentin serb, Aleksandër Vuçiq.

Siç është raportuar, në kuadër të planit të BE-së për dialogun është paraparë që deri në fund të muajit mars të ketë një marrëveshje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Related posts

Ftohet diaspora të ndihmojë financiarisht rinovimin e Medresesë Aluddin

admin

Serbia reagon ndaj vendimit të BE-së për liberalizimin e vizave me Kosovën

rezart morina

Gjykata Speciale ia sekuestron telefonin Nait Hasanit

admin