RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Falet Namazi i Kurban Bajramit, myslimanët sot në festë

falet-namazi-i-kurban-bajramit,-myslimanet-sot-ne-feste

Myslimanët në tërë botën, ashtu edhe në Kosovë, sot po kremtojnë festën e Kurban Bajramit, festë kjo e cila simbolizon sakrificën e besimtarëve ndaj Zotit dhe humanitetin ndërmjet njerëzve.

Manifestimi qendror për territorin e Kosovës, kushtuar kësaj feste, u mbajt në “Xhaminë e Madhe” në Prishtinë.

Ritet për këtë festë nisën me faljen e namazit të sabahut që u bë në ora ora 4:32 minuta.

Ligjëratën tematike kushtuar festës së Kurban – Bajramit e mbajti Orhan Bislimaj – kryeimami i KBI-së së Prizrenit.

Namazi i Kurban-Bajramit është falur në orën 5.43 dhe i priu kryeimami i Këshillit të Bashkësisë Islame të Prishtinës, Burhan ef. Hashani, ndërsa hytben – mesazhin e Kurban – Bajramit do ta mbajë Myftiu i Kosovës, Naim ef. Tërnava.

Related posts

Forcat izraelite kanë vrarë 1.048 palestinezë në Gaza që nga vendimi i GJND-së

admin

​Forca të shtuara të Njësisë Speciale e pjesëtarë të KFOR-it arrijnë tek ura e lumit Ibër

admin

Rusi, ndalohen aktivitetet e lëvizjes LGBT

rezart morina